Działalność polityczna Stanisława Mikołajczyka

Choć skończył zaledwie 4 klasy szkoły powszechnej, wykorzystywał każdą okazję, by uzupełniać swoją wiedzę. Kiedy prowadził z matką gospodarstwo, książkę przywiązywał do pługa i czytał nawet w czasie orki.
Premier Stanisław Mikołajczyk. Widoczny także poseł Witold Kulerski. Londyn
Premier Stanisław Mikołajczyk. Widoczny także poseł Witold Kulerski. Londyn Foto: Datka Czesław/NAC
O Audycji

Stanisław Mikołajczyk – uczestnik powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej, działacz ludowy, poseł na Sejm w latach 1930-1935, przywódca słynnego strajku chłopskiego w 1937 r., a w końcu premier RP na uchodźstwie po tragicznej, niespodziewanej śmierci gen. W. Sikorskiego w lipcu 1943 r.

- Zirytowało to jego przeciwników politycznych, ale w tym, że został premierem nie było niczego dziwnego. Mikołajczyk wcześniej został wicepremierem w rządzie Sikorskiego. Miał też wrodzony talent do nauki języków obcych. Dla aliantów zachodnich był to naturalny następca generała Sikorskiego, ktoś kto będzie kontynuował rozpoczętą linię polityczną rządu - mówi prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Jakie były dalsze losy Stanisława Mikołajczyka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Arkadiusz Indraszczyk (Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach)

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 21.11

kh

Playlista