X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Hetmanka" ruchu kobiecego. Jej bronią była prasa

Paulina Kuczalska urodziła się 1859 roku w Warszawie. Odebrała świetne domowe wykształcenie, znała kilka języków obcych. Jej matka należała w młodości do Entuzjastek, czyli kręgu emancypantek skupionych wokół Narcyzy Żmichowskiej. 
Shutterstock.com
Shutterstock.comFoto: Shutterstock.com
O Audycji

Dwudziestoletnia Kuczalska w 1879 roku wyszła za mąż za urzędnika bankowego Stanisława Reinschmita. Miała opinię bezkompromisowej działaczki feministycznej i świetnej organizatorki stąd przydomek "Hetmanki". Jej bronią w walce o prawa kobiet i zmianę struktury społecznej była gazeta.

Na przełomie XIX i XX wieku prasa była najważniejszym środkiem masowego przekazu. Paulina Kuczalska-Reinschmit zręcznie wykorzystała atuty prowadzenia własnego tytułu prasowego, a więc miedzy innymi możliwość dotarcia do szerokiej publiczności oraz zintegrowanie środowiska wokół wspólnej idei.

Emancypacyjne hasła pojawiały się na łamach magazynów kobiecych także wcześniej, warto wymienić choćby "Bluszcz" wydawany od 1865 roku  ale to właśnie "Ster" uznawany jest za pierwsze polskie pismo feministyczne. Kuczalska zaangażowała się w różnorodną działalność, między innymi dokształcanie kobiet, tworzenie kooperatyw, edukowanie dziewcząt i młodych kobiet w zakresie przysługujących im praw.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której o "Hetmance" i jej działalności mówi dr Eliza Kącka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. 

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Eliza Kącka (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 15.10.2018

Godzina emisji: 21.11

kh

Playlista