Stefan Korboński - zasłużony działacz ruchu ludowego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 14:00
Od 1917 roku zasilał szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej, następnie brał udział w obronie Lwowa. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył w ochotniczym pułku piechoty, w 1921 roku także w III powstaniu śląskim. Był prawnikiem, politykiem ruchu ludowego i działaczem Polskiego Państwa Podziemnego.
Audio
  • Stefan Korboński (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Stefan i Zofia Korbońscy w 1938 roku
Stefan i Zofia Korbońscy w 1938 rokuFoto: IPN.GOV.PL

- Rodzina, szeroko rozumiana, Stefana Korbońskiego ta wielkopolska, była w sympatiach politycznych piłsudczykowsko-lewicowych - mówi dr Piotr Stanek o ideach, w atmosferze których wychowywał się mały Stefan.

W 1929 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Poznańskim. - Zamieszkał w Warszawie i bardzo szybko stał się wziętym adwokatem, w czym pomogły mu wybory polityczne - przypomina prof. Arkadiusz Indraszczyk. W 1931 roku Stefan Korboński wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego "Wyzwolenie". Zyskał rozgłos udzielając porad prawnych chłopom. W czasie II wojny światowej był jednym z najważniejszych polityków ruchu ludowego i polskiego państwa podziemnego.

Po wojnie aresztowany przez NKWD, wstąpił do PSL Stanisława Mikołajczyka i jak Mikołajczyk był zmuszony uciekać z kraju. Osiadł w Stanach Zjednoczonych i działal na emigracji.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: prof. Arkadiusz Indraszczyk (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Kielcach), dr Piotr Stanek, dr Małgorzata Ptasińska, Roman Rybicki (prezes Fundacji im. Stefana Korbońskiego)

Data emisji: 7.01.2019

Godzina emisji: 21.09

ag


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Korboński

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 10:19
Ur. 1901, zm. 1989. Polityk, działacz ruchu ludowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prochy bohaterów wracają do Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 19:00
- Sam fakt sprowadzenia prochów Państwa Korbońskich jest dla nas bardzo ważny. W jakiś sposób spłacamy dług wobec Polaków, którzy walczyli o niepodległą Polskę, osób znanych, ale również anonimowych, nad których losami powinniśmy się pochylić - mówi dr Małgorzata Ptasińska, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stefan Korboński - ostatni szef Polskiego Państwa Podziemnego

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 06:02
- On pierwszy dzięki swej radiostacji alarmował rząd Polski w Londynie wiadomością o porwaniu szesnastu polskich przywódców do Moskwy. Na jego barki spadły niezwykle trudne w tym okresie zadania - mówił na antenie Radia Wolna Europa publicysta Tadeusz Żenczykowski.
rozwiń zwiń