X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Henryk Józewski - malarz, polityk, działacz niepodległościowy

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:10
Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Tworzył przede wszystkim pejzaże i portrety. Ale zaczynał od konspiracji, w której spędził połowę swego życia.  
Audio
  • Henryk Józewski - artysta i działacz polityczny (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Henryk Józewski na zdjęciu sprzed 1928 r.
Henryk Józewski na zdjęciu sprzed 1928 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

Urodził się w Kijowie w 1892 roku. Walczył z zaborcami, z Rosją bolszewicką, a w czasie II wojny światowej z Niemcami. Także z PRL-em.

Był Piłsudczykiem, działaczem Polskiej Organizacji Wojskowej. W II Rzeczypospolitej ministrem spraw wewnętrznych, wojewodą wołyńskim i wojewodą łódzkim.   

Należał do zwolenników pojednania polsko-ukraińskiego. Był wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Semena Petlury, a następnie długo ukrywał go przed wydaleniem do Rosji sowieckiej. Na Wołyniu jego polityka wobec większości ukraińskiej, zwana też "eksperymentem wołyńskim", opierała się na wsparciu kultury ukraińskiej oraz pomocy w budowie infrastruktury edukacyjnej. Ponad połowa mieszkańców na Wołyniu to byli analfabeci.

- Henryk Józewski jest symbolem polskiego wysiłku zbrojnego okresu I wojny światowej, działalności publicznej na rzecz państwa polskiego w okresie II Rzeczpospolitej, działalności konspiracyjnej w okresie II wojny światowej, a także represji okupanta komunistycznego po tejże wojnie - przypomina Wiktor Cygan, historyk.

Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Goście: Wiktor Cygan (historyk, członek Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wydawca), Zbigniew Chomicz (bratanek)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 21.09

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maria Wittek – pierwsza Polka, która została generałem

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 14:08
Maria Wittek całe swoje życie poświęciła służbie wojskowej i szkoleniu młodych kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Generał Sikorski – premier na uchodźstwie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 11:20
Władysław Sikorski to żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a w niepodległej Polsce – premier, minister spraw wewnętrznych i wojskowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dowodził oddziałem nawet z noszy. Roman Abraham

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 21:10
Był generałem brygady Wojska Polskiego. Studiując działał w Drużynach Bartoszowych i Związku Młodzieży Polskiej "Zet". Absolwent Oficerskiej Szkoły Kawalerii. 
rozwiń zwiń