X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maria Lubomirska. "Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 11:55
Pamiętnik wojenny księżnej Marii Lubomirskiej jest ważnym zapisem dziejów epoki odzyskania niepodległości i kształtowania się państwa polskiego. Portretuje wybitne osobistości zaangażowane w walkę o niepodległość. W audycji o tym, jak wyglądało życie księżnej i o jej prywatnych zapiskach.
Audio
  • Rozmowa z prof. Jolantą Załęczny o Marii Lubomirskiej (Ludzie niepodległości/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Maria Lubomirska urodziła się w październiku 1873 roku. Prof. Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie opowiada o tym, że w życiu księżnej istotną rolę odgrywał jej ojciec, który był właścicielem dóbr na Ukrainie. Prowadził działalność filantropijną, a majątek przeznaczał na zakładanie szpitali i ochronek. - Czuł, że warto dawać część samego siebie i tę ideę zaszczepił swojej córce - mówi gość Jedynki. 

Księżna była osobą wykształconą i niezwykle oczytaną. W 1893 poślubiła polityka Zdzisława Lubomirskiego, prowadząc od tego momentu bardzo bogate życie. Od rodziców otrzymała Biały Pałacyk na Frascati w Warszawie. - Bywała z mężem na gustownych przyjęciach, które odbywały się w jej pałacu, a w urzędnikach carskich widziała intruzów - mówi Jolanta Załęczny. 

- Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom - ocenia gość audycji dodając, że zapiski Marii Lubomirskiej z okresu I wojny światowej prezentują spojrzenie elit na wydarzenia wojenne i odradzanie się państwa polskiego. Zapisała łącznie 61 zeszytów.

Jakich wydarzeń była świadkiem Maria Lubomirska? Jak odnosiła się do zapisywania życia prywatnego? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  Prof. Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:40
Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult Józefa Piłsudskiego w dwudziestoleciu międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 19:42
W polskiej historii mieliśmy wielu bohaterów, których postawy wpłynęły na dzieje naszego państwa. Jedną z takich postaci niewątpliwie był Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedoceniona rola kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:55
Rola kobiet w walce o niepodległą Polskę jest ogromna, ale ciągle mało znana. W książce "Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę" Kamil Janicki przedstawia historie odważnych, zdeterminowanych kobiet gotowych do największych poświęceń.
rozwiń zwiń