Maria Lubomirska. "Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 11:55
Pamiętnik wojenny księżnej Marii Lubomirskiej jest ważnym zapisem dziejów epoki odzyskania niepodległości i kształtowania się państwa polskiego. Portretuje wybitne osobistości zaangażowane w walkę o niepodległość. W audycji o tym, jak wyglądało życie księżnej i o jej prywatnych zapiskach.
Audio
  • Rozmowa z prof. Jolantą Załęczny o Marii Lubomirskiej (Ludzie niepodległości/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Maria Lubomirska urodziła się w październiku 1873 roku. Prof. Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie opowiada o tym, że w życiu księżnej istotną rolę odgrywał jej ojciec, który był właścicielem dóbr na Ukrainie. Prowadził działalność filantropijną, a majątek przeznaczał na zakładanie szpitali i ochronek. - Czuł, że warto dawać część samego siebie i tę ideę zaszczepił swojej córce - mówi gość Jedynki. 

Księżna była osobą wykształconą i niezwykle oczytaną. W 1893 poślubiła polityka Zdzisława Lubomirskiego, prowadząc od tego momentu bardzo bogate życie. Od rodziców otrzymała Biały Pałacyk na Frascati w Warszawie. - Bywała z mężem na gustownych przyjęciach, które odbywały się w jej pałacu, a w urzędnikach carskich widziała intruzów - mówi Jolanta Załęczny. 

- Do historii przeszła dzięki swoim pamiętnikom - ocenia gość audycji dodając, że zapiski Marii Lubomirskiej z okresu I wojny światowej prezentują spojrzenie elit na wydarzenia wojenne i odradzanie się państwa polskiego. Zapisała łącznie 61 zeszytów.

Jakich wydarzeń była świadkiem Maria Lubomirska? Jak odnosiła się do zapisywania życia prywatnego? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość:  Prof. Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 29.04.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 11:40
Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult Józefa Piłsudskiego w dwudziestoleciu międzywojennym

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 19:42
W polskiej historii mieliśmy wielu bohaterów, których postawy wpłynęły na dzieje naszego państwa. Jedną z takich postaci niewątpliwie był Józef Piłsudski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedoceniona rola kobiet w odzyskaniu przez Polskę niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 19:55
Rola kobiet w walce o niepodległą Polskę jest ogromna, ale ciągle mało znana. W książce "Niepokorne damy. Kobiety, które wywalczyły niepodległą Polskę" Kamil Janicki przedstawia historie odważnych, zdeterminowanych kobiet gotowych do największych poświęceń.
rozwiń zwiń