Ludzie Niepodległości - prof. Stanisław Kot

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 10:05
Tak jak nikt nie podważał jego naukowych kompetencji, tak polityczna działalność Stanisława Kota była przedmiotem licznych kontrowersji. Zagorzały przeciwnik sanacji dał się poznać jako polityk mściwy i małostkowy - szczególnie w okresie II wojny światowej.
Audio
  • prof. Stanisław Kot (Ludzie Niepodległości/Jedynka)
Prof. Stanisław Kot z żoną Idą
Prof. Stanisław Kot z żoną IdąFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stanisław Kot był wybitnym historykiem XVI i XVII wieku, badaczem reformacji, działaczem ruchu ludowego. Działał aktywnie politycznie w okresie II wojny światowej. 

Pochodził z chłopskiej rodziny, swoje wykształcenie, a potem karierę uniwersytecką zdobył z wielkim trudem. Mimo wielu przeciwności losu w 1904 roku zdał egzamin dojrzałości. W kolejnych latach odbył studia historyczne i historycznoliterackie na Uniwersytecie Lwowskim. W 1909 obronił dodatkowo doktorat z zakresu prawa. 

W 1920 roku Stanisław Kot rozpoczął pracę na Uniwersytecie Jagielońskim, gdzie prowadził katedrę kultury. Jego uczniem był prof. Henryk Barycz. - Gdy wróciłem z wojny w 1920 roku, zapisałem się na uniwersytet na wykłady o tolerancji religijnej w dziejach. Miał je świeżo mianowany prof. Stanisław Kot. Wykład był niezwykle wyrazisty, bardzo przekonywujący. To był wykład,m który mi bardzo zaimponował - tak mówił o pracy profesora Henryk Barycz w 1988 roku. 

We wrześniu 1939 roku prof. Kot znalazł się na emigracji i wszedł jako wicepremier do rządu gen. Sikorskiego. 

Sylwetkę prof. Stanisława Kota oraz jego losy w audycji "Ludzie Niepodległości" przybliżał prof. Rafał Habielski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (UW) 

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 21.10

ans


Czytaj także

Kajetan Dzierżykraj-Morawski - służyć ojczyźnie na każdym stanowisku

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 11:46
Potomek arystokratycznego, wielkopolskiego rodu, od momentu odzyskania niepodległości związany  z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, gdzie do przewrotu majowego pełnił wiele ważnych funkcji. Po 1926 r urlopowany ze służby dyplomatycznej, powrócił do polityki w 1936 r - tym razem do Ministerstwa Skarbu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Maria Augusta Nepomucena nie wyszła za mąż?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 11:58
3 maja pochylamy się nad tekstem konstytucji uchwalonej 228 lat temu. Ustęp dotyczący przywrócenia monarchii dziedzicznej w Polsce wydaje się szczególnie istotny. To zapis zwykle pomijany w dyskusjach o Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Korfanty. Przywódca III powstania śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 08:34
Wojciech Korfanty zapisał się z historii, jako polityk walczący o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, przywódca III powstania śląskiego, jeden z najbardziej prominentnych działaczy politycznych dwudziestolecia międzywojennego.
rozwiń zwiń