X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludzie Niepodległości: Michał Piotr Lasocki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:37
Urodzony 1 sierpnia 1862 roku w Zaborowie, szlachcic, posiadacz ziemski i społecznik, a także sędzia, założyciel letniska Milanówek. Michała Lasockiego określano jako człowieka epoki pozytywizmu, pewnie dlatego, że był przykładem pracowitości i wzorowo prowadzonej pracy organicznej.
Stoisko Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej Milanówek.
Stoisko Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej Milanówek.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do jego matki należał majątek Milanówek, w dużej części złożony z lasów, które w 1899 roku Michał Lasocki nabył od niej, a następnie utworzył spółkę, której celem było powstanie na terenie Milanówka letniska. Stworzył wiele miejsc pracy i w nowo rodzącym się państwie zbudował podstawy samorządu lokalnego. W 1901 roku dzięki staraniom spółki doprowadzono do Milanówka linię kolejową i zbudowano przystanek, co zapewniło włączenie ośrodka do mapy transportowej.

Był orędownikiem tworzenia się polskiego kapitału opartego na wiedzy i doświadczeniu. I tak największą akcją upowszechniania np. sadzenia morwy i hodowli jedwabników w okolicach Warszawy po I wojnie światowej zawdzięczamy rodzeństwu Henrykowi i Stanisławie Witaczkom. To oni w 1924 roku założyli w Milanówku Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Była to pierwsza w skali Europy placówka naukowo- dydaktyczna z polskim patentem na produkcję w warunkach ekologicznych wysokogatunkowego i cenionego na świecie jedwabiu.

Michał Lasocki w historii Milanówka zapisał się również jako wielki społecznik. W 1908 roku został pierwszym prezesem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, które powstało z jego inicjatywy. Ofiarował działkę pod budowę pierwszego kościoła. Lasocki podarował również kilka parceli między ulicami Krakowską i Kościelną na cele rekreacyjne i kulturalne dla tworzącej się społeczności Milanówka. Ośrodek ten otrzymał nazwę "Rozrywka". Z inicjatywy Milanowskiego Towarzystwa Letniczego powstały m.in. Teatr Letni, korty tenisowe i boiska do siatkówki. Michał Lasocki w okresie międzywojennym był sędzią z wyboru w sądzie w Grodzisku Mazowieckim. Zmarł 11 października 1938 w Milanówku.

O Michale Lasockim, wielkim społeczniku i Polaku, który jeszcze w czasie zaborów tworzył małą Ojczyznę w Milanówku opowiedział  historyk Włodzimierz Starościak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Włodzimierz Starościak

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak