Ludzie Niepodległości: Michał Piotr Lasocki

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:37
Urodzony 1 sierpnia 1862 roku w Zaborowie, szlachcic, posiadacz ziemski i społecznik, a także sędzia, założyciel letniska Milanówek. Michała Lasockiego określano jako człowieka epoki pozytywizmu, pewnie dlatego, że był przykładem pracowitości i wzorowo prowadzonej pracy organicznej.
Stoisko Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej Milanówek.
Stoisko Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej Milanówek.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Do jego matki należał majątek Milanówek, w dużej części złożony z lasów, które w 1899 roku Michał Lasocki nabył od niej, a następnie utworzył spółkę, której celem było powstanie na terenie Milanówka letniska. Stworzył wiele miejsc pracy i w nowo rodzącym się państwie zbudował podstawy samorządu lokalnego. W 1901 roku dzięki staraniom spółki doprowadzono do Milanówka linię kolejową i zbudowano przystanek, co zapewniło włączenie ośrodka do mapy transportowej.

Był orędownikiem tworzenia się polskiego kapitału opartego na wiedzy i doświadczeniu. I tak największą akcją upowszechniania np. sadzenia morwy i hodowli jedwabników w okolicach Warszawy po I wojnie światowej zawdzięczamy rodzeństwu Henrykowi i Stanisławie Witaczkom. To oni w 1924 roku założyli w Milanówku Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Była to pierwsza w skali Europy placówka naukowo- dydaktyczna z polskim patentem na produkcję w warunkach ekologicznych wysokogatunkowego i cenionego na świecie jedwabiu.

Michał Lasocki w historii Milanówka zapisał się również jako wielki społecznik. W 1908 roku został pierwszym prezesem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, które powstało z jego inicjatywy. Ofiarował działkę pod budowę pierwszego kościoła. Lasocki podarował również kilka parceli między ulicami Krakowską i Kościelną na cele rekreacyjne i kulturalne dla tworzącej się społeczności Milanówka. Ośrodek ten otrzymał nazwę "Rozrywka". Z inicjatywy Milanowskiego Towarzystwa Letniczego powstały m.in. Teatr Letni, korty tenisowe i boiska do siatkówki. Michał Lasocki w okresie międzywojennym był sędzią z wyboru w sądzie w Grodzisku Mazowieckim. Zmarł 11 października 1938 w Milanówku.

O Michale Lasockim, wielkim społeczniku i Polaku, który jeszcze w czasie zaborów tworzył małą Ojczyznę w Milanówku opowiedział  historyk Włodzimierz Starościak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Ludzie niepodległości

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Włodzimierz Starościak

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 21.10

K.A