Leo Gerstenzang - Polak, który wynalazł patyczek higieniczny

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 15:00
Leon Gerstenzang był polskim Żydem, urodził sie w Warszawie, w roku 1892. Gdy miał 18 lat wyjechał wraz z rodzicami do USA. Zamieszkał w polskiej dzielnicy w Chicago. W roku 1923, wraz z żoną, przeniósł się do Nowego Jorku. Nie miał wówczas pomysłu na to, co robić w życiu.
Audio
  • Polak, który wynalazł patyczek higieniczny (Eureka extra/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: rukxstockphoto/shuttertstock.com/cc

Przypadek spowodował, że zaobserwował, jak jego żona czyści sobie ucho za pomocą wykałaczki, na którą nawlekła kłaczek waty. Leon zmodyfikował nieco ten wynalazek i niewielką jego ilość wypuścił na rynek pod nazwą "Baby Gays". Produkt odniósł nieprawdopodobny sukces.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o innym pomysłowym Polaku, określanym mianem "polskiego Nobla" - Witoldzie Leonie Zglenickim (1850-1904), który uchodzi za ojca przemysłu naftowego Azerbejżdżanu.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Piotr Zarzycki (historyk techniki)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 21.31

kk/ag

Czytaj także

Największy i najpotężniejszy laser XFEL. Będzie Nobel?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 22:24
- W badaniach laseru XFEL istnieje potencjał, by doprowadzić do nowych odkryć technologicznych np. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i wyższej wydajności - mówi dr Wojciech Gawełda, fizyk atomowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak, który stworzył szczepionkę przeciwko polio

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:06
Profesor Hilary Koprowski, wybitny uczony polskiego pochodzenia, lekarz i twórca jednej z najważniejszych szczepionek, jakie pojawiły się w połowie XX wieku.
rozwiń zwiń