Bohaterowie zagadek: Walery Goetel i Ary Sternfeld

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 13:25
Bohaterem zagadek "Eureki extra" jest prof. Walery Goetel, światowej sławy geolog, miłośnik przyrody, jej ochrony oraz działacz społeczny i współtwórca Ligii Ochrony Przyrody oraz Ary Sternfeld, człowiek gwiazd, który liczył tory lotów kosmicznych w czasach, gdy nie wierzono w ich powodzenie.
Audio
  • Bohaterowie zagadek: Walery Goetel i Ary Sternfeld (Eureka extra/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Vadim Sadovski

ZAGADKA 1

Urodził się w 1889 roku w Suchej Beskidzkiej. Studiował geologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później w Wiedniu. Walery Goetel był miłośnikiem przyrody i wędrówek po Tatrach. Tak rozpoczęła się jego czynna akcja w ochronie przyrody Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego działania doprowadziły do przywrócenia żubra europejskiego w Białowieskim Parku Narodowym i powstania Parku Narodowego w Pieninach. Na koncie ma kilkaset publikacji z zakresu geologii, ochrony przyrody i nowej nauki, którą udało mu się stworzyć. Jaką nazwę nosi ta nauka?

ZAGADKA 2

Urodził się w Sieradzu w 1905 roku. Autor książki "Wstęp do kosmonautyki". Ary Sternfeld w Sorbonie po raz pierwszy wygłosił wykład o kosmonautyce. Warunki do realizacji jego idei stworzyła mu Moskwa, gdzie zamieszkał. Nazywany był "nawigatorem kosmicznych tras". Pierwsze orbity obliczył pod koniec lat 20. Przewidywał, że pierwszy lot człowieka na księżyc może odbyć się w 1967 roku. Pomylił się o zaledwie 2 lata. W którym roku wystartowała pierwsza sonda Łuna i czy była to udana misja?

Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 21.32

kb