Polscy wynalazcy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 10:38
Andrzej Fedorowicz, dziennikarz i miłośnik historii techniki przygotował dwie zagadki o polskich wynalazcach.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock

ZAGADKA I

Inżynier Stanisław Janicki urodził się 28 marca 1836 roku w Warszawie. Pod zaborem rosyjskim nie było w Polsce technicznej uczelni, dlatego Janicki wyjechał na studia za granicę. Jako doświadczony inżynier wrócił do Warszawy, żeby zostać konstruktorem mostu - przez ponad 70 lat przez Wisłę trzeba było przeprawiać się łodzią. Janicki współpracował także przy budowie Kanału Sueskiego. W 1871 roku wynalazł urządzenie pomocne przy naprawie statków.

Jak to urządzenie się nazywa?

 

ZAGADKA II

Stefania Chwałek urodziła się 31 lipca 1923 roku w Stanach Zjednoczonych. Zaczęła studiować chemię tylko dlatego, że jej rodziny nie było stać na studia lekarskie. Po wielu latach eksperymentów nad tworzywami sztucznymi trafiła na substancję, która była kilkanaście razy bardziej wytrzymała od metalu, odporna na rozrywanie i wysoką temperaturę. Dzisiaj odkryte przez nią tworzywo jest używane w kamizelkach kuloodpornych, oponach samochodowych, rakietach tenisowych oraz kadłubach samolotów. 

Jak nazywa się to tworzywo?

 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Gość: Andrzej Fedorowicz (dziennikarz)

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 21.32

kwh/kh

Czytaj także

Zapomniani polscy twórcy znanych na świecie wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 15:46
Najbardziej znanym przykładem zapomnianego na świecie wkładu Polaków w rozwój światowej techniki było złamanie kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej, używanej podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń