Słynni polscy matematycy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 12:58
Polscy matematycy wielokrotnie zasługiwali na Nagrodę Nobla. Tylko, że fundator akurat tę dziedzinę nauki pominął. Podobno dlatego, że jego żona miała romans z matematykiem.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

Ten matematyk był współtwórcą polskiej szkoły matematyki. Jego prace dotyczyły teorii liczb, analizy matematycznej, ogólnej i opisowej teorii mnogości, topologii mnogościowej, teorii miary i kategorii oraz teorii funkcji zmiennej rzeczywistej. Szczególne znaczenie mają jego prace na temat pewnika wyboru i hipotezy continuum. Jego nazwiskiem nazwano jeden z kraterów na Księżycu
W zagadce nr 1 pytamy o kogo chodzi

Hugo Steinhaus - polski matematyk, profesor Uniwersytetu Jana Kazimierza, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Do legendy przeszły jego słynne aforyzmy. Był autorem wielu prac z zakresu teorii gier, analizy funkcjonalnej, topologii, teorii mnogości, szeregów trygonometrycznych, szeregów ortogonalnych, teorii funkcji rzeczywistych oraz zastosowań i popularyzacji matematyki.

W zagadce nr 2 pytaliśmy o urządzenie skonstruowane przez Hugo Steinhausa.

Odpowiedzi w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka extra

Prowadzący: Dorota Truszczak

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 21.30

ag

Czytaj także

Stefan Banach. Matematyczny samouk

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 05:35
Nigdy nie ukończył studiów, matematyki nauczył się sam. Stefan Banach, jako autor ponad 60 prac naukowych i twórca wielu twierdzeń, w sposób fundamentalny wpłynął na wiele działów królowej nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Stephenie Hawkingu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:30
W Cambridge zmarł brytyjski naukowiec Stephen Hawking. Miał 76 lat. Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żonglowanie, a matematyka

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 17:55
Co ma wspólnego żonglowanie piłeczkami z matematyką? Otóż ma! Bo żonglując tak bardzo koncentrujemy się na tym, żeby nie upuścić piłeczki czy innego okrągłego przedmiotu, że trenujemy nasz mózg, a to pomaga na przykład w nauce.
rozwiń zwiń