Przed nami Festiwal Muzyki Polskiej i Festiwal Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 16:33
Już w tym tygodniu rozpoczną się dwa prestiżowe festiwale - XVI Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 75. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju. Ich dyrektorzy Paweł Orski oraz Piotr Paleczny zapowiadają, czego możemy spodziewać się w tym roku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/furtseff

Wielkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Józefa Kozłowskiego, psalmy Mikołaja Gomółki, muzyka fortepianowa czasów Chopina oraz pierwsze wykonanie źródłowej wersji opery "Jadwiga, królowa polska" Karola Kurpińskiego - tak w skrócie zapowiada się 16. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej.

Od 6 do 9 sierpnia w czasie koncertów na żywo usłyszymy w Krakowie m.in. Chór i Orkiestrę Filharmonii Śląskiej pod batutą Macieja Tworka, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej i Krakowską Orkiestrę Festiwalową pod kierunkiem Rafała Jacka Delekty, a także wybitnych solistów: m.in. sopranistkę Edytę Piasecką, mezzosopranistkę Roksanę Wardengę, tenora Wojciecha Parchema, bas-barytona Krzysztofa Szumańskiego, kontratenora Sławomira Bronka i grającego na fortepianie historycznym Tobiasa Kocha.

Festiwal Chopinowski

Jubileuszowy 75. Festiwal Chopinowski odbędzie się 7-15 sierpnia.

- W związku z pandemią, tegoroczna edycja Festiwalu, być może, odbędzie się w nieco skromniejszej formie, co - mam nadzieję - spotka się z pełnym Państwa zrozumieniem. Jednak głęboko wierzymy, iż pomimo olbrzymich trudności, uda nam się zorganizować Festiwal na najwyższym możliwym obecnie poziomie artystycznym. Zapewniam, że wszystkie konieczne wymagania oraz ograniczenia będą respektowane, co powinno zagwarantować pełne bezpieczeństwo publiczności, artystów i organizatorów - twierdzi prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny dusznickiego Festiwalu.

Na tegorocznym Festiwalu Chopinowskim wystąpią m.in. zwyciężczyni XVI Konkursu Chopinowskiego Julianna Awdiejewa oraz jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów - Arkadij Wołodos. Wystąpi też grono wybitnie utalentowanych młodych polskich pianistów.


Posłuchaj
44:24 2020_08_02 23_07_29_PR1_Klasyczne_Lato_z_radiem.mp3 Zapowiedzi zbliżających się festiwali (Jedynka/Klasyczne Lato z Radiem)

***

Tytuł audycji: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 2.08.2020

Godzina emisji: 23.07

DS

Czytaj także

Benjamin Grosvenor gra Koncert e-moll op. 11 z Royal Scottish National Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 23:08
Zapraszamy do wysłuchania Koncertu e-moll op. 11 w wykonaniu Brytyjczyka Benjamina Grosvenora. Pianiście towarzyszy Royal Scottish National Orchestra pod dyrekcją Elim Chan, 33-letniej dyrygentki z Hongkongu. Nagranie londyńskiej Dekki (2020).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recital chopinowski Tatiany Szebanowej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 10:17
Od 21 czerwca do końca lata, w niedzielne wieczory wracamy w Programie 1 Polskiego Radia do prowadzonego od 2007 r. "Klasycznego Lata z Radiem".
rozwiń zwiń