Ruszają 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 10:12
Program 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (30 sierpnia - 6 września) skupiony jest przede wszystkim wokół twórczości Ludwiga van Beethovena, Henryka Mikołaja Góreckiego i - oczywiście - Karola Szymanowskiego.
43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem
43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w ZakopanemFoto: mat. promocyjne

W 2020 roku cały muzyczny świat celebruje 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena. Każdy niewątpliwie słyszał o tym genialnym twórcy, który chyba jak żaden inny zaznaczył swój ślad w światowej historii muzyki. Wpływ jego artystycznej działalności słyszymy również w XX stuleciu. Najlepszym tego dowodem jest twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego.

Urodzony w Czernicy kompozytor wielokrotnie czerpał inspirację z dorobku mistrza z Bonn. Od muzyki Góreckiego do muzyki Karola Szymanowskiego jest już bardzo blisko. Górecki był uczniem Bolesława Szabelskiego, ucznia Szymanowskiego - w prostej linii jest zatem kontynuatorem jego muzycznego dziedzictwa. Poza tym nie można pominąć miłości śląskiego kompozytora do muzyki Szymanowskiego i do samego Podhala.

Program 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem skupiony jest przede wszystkim wokół twórczości Ludwiga van Beethovena, Henryka Mikołaja Góreckiego i - oczywiście - Karola Szymanowskiego. Znakomici wykonawcy stanowią zaś gwarancję doskonałych interpretacji dorobku wymienionych mistrzów (PROGRAM>>>).

O Dniach Muzyki Karola Szymanowskiego (i obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa) opowiedział więcej w Programie 1 Polskiego Radia prof. Arkadiusz Kubica:


Posłuchaj
45:46 2020_08_30 23_07_31_PR1_Klasyczne_Lato_z_Radiem.mp3 Ruszają 43. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (Klasyczne Lato z Radiem/Jedynka)

Poza tym w audycji:

- rozmowa z prof. Arturem Jaroniem - dyrektorem artystycznym 26. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który rozpocznie się 12 września, 

- w Warszawie dobiega końca XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". W audycji usłyszeć można kilka fragmentów najciekawszych wydarzeń artystycznych drugiego tygodnia wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Klasyczne Lato z Radiem

Prowadził: Adam Rozlach

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 23.07

kk

Czytaj także

Chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju. Podsumowanie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 07:45
Zapraszamy do wysłuchania audycji poświęconej zakończonemu 75. Międzynarodowemu Festiwalowi Chopinowskiemu w Dusznikach-Zdroju, ale i rozpoczynającemu się właśnie 16. Międzynarodowemu Festiwalowi "Chopin i jego Europa" w Warszawie. 
rozwiń zwiń