"Liczne nagrody zastępują w Polsce dyskurs literacki"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:35
- Nagród poetyckich nigdy dość. Niech będzie ich w Polsce bardzo dużo i za wszelką cenę niech mówią one o poezji. Inna rzecz, że w ostatnich latach tych nagród trochę się wysypało. Zastępują one coś, moim zdaniem, znacznie ważniejszego: dyskurs krytyczny - mówi Wojciech Kass, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Audio
  • Jarosław Mikołajewski i Wojciech Kass o znaczeniu nagród literackich (Kultura na wakacje)
Fragment obrazu Orfeusz i Eurydyka, autorstwa brytyjskiego malarza Frederica Leightona. Orfeusz w mitologii greckiej uważany jest za największego śpiewaka, muzyka i poetę greckiego
Fragment obrazu "Orfeusz i Eurydyka", autorstwa brytyjskiego malarza Frederica Leightona. Orfeusz w mitologii greckiej uważany jest za największego śpiewaka, muzyka i poetę greckiegoFoto: Frederic Leighton/Wikimedia/public domain

Na początku lipca po raz szósty wręczono Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Orfeusz" za najlepszy tom poetycki roku. Powędrowała ona w ręce Małgorzaty Lebdy ("Matecznik"). W gronie finalistów znaleźli się także Jarosław Mikołajewski ("Żebrak"), Jerzy Kronhold ("Skok w dal"), Dariusz Suska ("Ściszone nagle życie") i Szymon Żuchowski ("Podział odcinka").

W ostatnim czasie poznaliśmy także laureatów dwóch innych nagród literackich: imienia Tuwima za otwieranie nowych obszarów dialogu i "podwyższanie poziomu świadomości wspólnoty społecznej demokratycznego państwa" oraz im. Staffa za przekłady literatury włoskiej.

Michał Montowski wraz ze swoimi gośćmi zastanawiał się w audycji, jakie znaczenie mają te nagrody i dziejące się wokół nich wydarzenia artystyczne i kulturalne.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Jarosław Mikołajewski (poeta, pisarz, tłumacz z języka włoskiego), Wojciech Kass (poeta, eseista, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu)

Data emisji: 3.07.2017

Godzina emisji: 21.09

pg/ag

Czytaj także

Tuwim i Gałczyński: Czy nadal nas bawią?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2009 12:09
Audycja Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki z udziałem krytyka teatralnego Hanny Baltyn i reżyserów: Jarosława Kiliana, który w Teatrze Polskim w Warszawie wystawił parę lat temu "Zieloną Gęś" według Konstatnego Ildefonsa Gałczyńskiego i Wojciecha Adamczyka - twórcy spektaklu w warszawskiej "Syrenie" zatytułowanego "Żołnierz królowej Madagaskaru" według starowarszawskiej farsy Stanisława Dobrzańskiego w przeróbce Juliana Tuwima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy ma swoją gehennn… kę - piosenki z teatrzyków i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016 17:00
Czwarte spotkanie ze Studiem Piosenki Teatru PR było wyborne. W programie znalazły się muzyczne adaptacje wierszy i tekstów m.in. Gałczyńskiego, Tuwima czy Wojtyły.
rozwiń zwiń