Gwiazdy na festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 12:00
Tegoroczny festiwal Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 6-12 sierpnia w Szczebrzeszynie. Hasłem trzeciej edycji będzie "Cała nadzieja w literaturze". Jak co roku nie zabraknie gwiad ze świata literatury, muzyki i teatru.
Audio
  • Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie (Kultura na wakacje/Jedynka)
Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie
Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie Foto: Lysy/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Jak co roku festiwal języka polskiego w Szczebrzeszynie obfitował będzie w spotkania z osobistościami świata sztuki i kultury. Przez tydzień (6.08-12.08) Lubelszczyzna będzie gościła pisarzy, muzyków i artystów, których wspólnym celem będzie pochylenie się nad obecną kondycją polskiej literatury.

Wydarzenia zostaną podzielone na bloki tematyczne. Blok poranny przybliży rynek literatury dziecięcej. Od poniedziałku do soboty (w godz. 10-11) odbywać będą się spotkania z autorami książek dla dzieci. Pasmo popołudniowe wypełnione będzie spotkaniami z wybitnymi przedstawicielami polskiej literatury (m.in. Dorota Masłowska, Szczepan Twardoch, ks. Adam Boniecki, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Sylwia Chutnik, Mariusz Szczygieł, Jacek Dukaj i Jakub Żulczyk).

Pasma wieczorne uświetnią gwiazdy kina i muzyki. W ramach pokazów wieczornych odbędą się pokazy filmów i  koncerty. Wystąpią m.in.: Pablopavo, Ania Dąbrowska czy Irena Santor.

W trakcie festiwalu wystawiane będą inscenizacje teatralne oparte na dziełach literatury polskiej i światowej. Organizatorzy zapraszają widowiska teatralne z udziałem gwiazd, które wystawiane będą od wtorku (8.08) do czwartku (10.08) . W repertuarze znajdą się takie spektakle jak "Najlepiej w twoim życiu ma kot" czy "Wujaszek Wania" w reżyserii Iwana Wyrypajewa.

W 2017 roku patronami festiwalu będą Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz. Do wyboru patronów przyczynił się wydany w 2016 roku zbiór korespondencji pt. "Najlepiej w życiu ma Twój kot". 

Więcej na temat wydarzeń towarzyszących w ramach trzeciej edycji festiwalu Stolica Języka Polskiego w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzący: Anna Stempniak

Goście: Piotr Duda (pomysłodawca i producent festiwalu)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 21.10 

ac/pg

Czytaj także

Mistrzostwo przy okazji. Opowieść o Hannie Krall

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 13:30
- Kapuściński i Kąkolewski postawili całe swoje życie na jeden cel, Hanka Krall zawsze mówiła, że w życiu najważniejsze jest życie - tak o wybitnej reporterce mówił w Dwójce Marek Miller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsiadło, Jurczak i Sosnowski. Poeci z Silesiusem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 12:44
W audycji "Spotkania po zmroku" rozmawialiśmy o laureatach tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Wisła z murów Sandomierza

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 16:00
W cyklu "Wisła polskich pisarzy" rozmawialiśmy o dwóch książkach: "Widnokręgu" Wiesława Myśliwskiego i "Skoruniu" Macieja Płazy.
rozwiń zwiń