Zbliża się 51. edycja Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 11:45
- Przez półwiecze ideą istnienia festiwalu jest spotykanie się ludzi kultury ludowej, regionalnej, którzy są piewcami swoich "małych ojczyzn" - tłumaczy dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej Bartłomiej Koszarek.
Audio
  • Festiwal Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej (Kultura na Wakacje/Jedynka)
Festiwal Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej
Festiwal Sabałowe Bajania w Bukowinie TatrzańskiejFoto: materiały prasowe/Wojciecha Kubina

W najbliższą środę 9 sierpnia rozpocznie się coroczny festiwal muzyki ludowej "Sabałowe Bajania" w Bukowinie Tatrzańskiej. Patronem festiwalu jest Jan Sabała - słynny przewodnik, muzykant i myśliwy, który żył w polskich Tatrach w latach 1809 - 1894. Zasłynął też jako świetny gawędziarz. W trakcie górskich wycieczek i w Zakopanem opowiadał o przygodach myśliwskich, zbójnikach i lokalnych legendach. Sabałowe opowieści zostały spisane m.in. przez Henryka Sienkiewicza, Stanisława Witkiewicza, czy Bronisława Dembowskiego.

Festiwal stworzony został, aby podkreślić specyfikę gwary podhalańskiej. Dyrektor festiwalu przekonuje, że to właśnie w polskich górach znajduje się najwięcej artystów, którzy opanowali trudną sztukę tworzenia i przekazywania opowieści. Dobra opowieść - zdaniem gościa - powinna bawić, ale także zmuszać do refleksji.

- Szukający w opowieściach filozofii kultury ludowej, głębokiej myśli kulturowej, refleksji na temat czasów dawnych i współczesnych  powinien znaleźć coś dla siebie - mówi Bartłomiej Koszarek.

W ramach imprezy będzie można spróbować tradycyjnej kuchni podhalańskiej oraz wziąć udział w zawodach strzeleckich. Festiwal będzie trwał od 9 do 13 sierpnia się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

W audycji także wspomnienie o Wandzie Chotomskiej, MŚ w Lekkiej Atletyce, jubileusz wystawy "Koronacja obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej" na Jasnej Górze, relacja z konkursu powozów historycznych w Koszęcinie, a także relacja z festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. 

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Bartłomiej Koszarek (dyrektor Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej)

Data emisji: 6.08.2017

Godzina emisji: 22.10

ac/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Lipców i czar dawnych zabaw

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2016 15:30
Harmonia, skrzypce i barabany, czyli bębenki - bez tych instrumentów nie można sobie wyobrazić wiejskiej potańcówki. - Wygrałem grubo ponad 1000 wesel - wspominał akordeonista Tadeusz Lipiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z miłości do folkloru i tańca odkrywają zapomnianą muzykę

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 19:19
- Folklor i muzyka ludowa wielu osobom kojarzą się z czymś nieciekawym, archaicznym, a z mojego doświadczenia wiem, że zespoły folklorystyczne a zespoły pieśni i tańca to są dwie zupełnie różne sprawy - mówi choreograf Mariusz Żwierko. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety rządzą na Katarzynkach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 15:04
- To impreza, która odbywa się w imieniny Katarzyny, w listopadzie. Kobiety zaczynają potańcówkę i polewają wódkę - o wielkopolskim obrzędzie mówiła w Dwójce Katarzyna Marach, skrzypaczka z zespołu Żeńcy Wielkopolscy.
rozwiń zwiń