X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ucieczka do lepszych światów. Ballada o dojrzewaniu w filmie Kuby Czekaja

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 11:30
- Wierzę, że rodzina powinna być całością. Taka teza nie jest współcześnie popularna, ale uważam, że rodzina jest bardzo ważna dla osoby, która dopiero wchodzi w dorosłe życie - mówi twórca filmu.
Audio
  • Joanna Sławińska i Artur Cichmiński opowiadają o nowościach kinowych (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)
Królewicz Olch fragment plakatu
"Królewicz Olch" fragment plakatuFoto: mat. pras.

W audycji nagranie rozmowy z Kubą Czekajem, twórcą  filmu "Królewicz Olch", który od piątku (18.08) można obejrzeć na dużych ekranach. Wcześniejszy film tego reżysera -  "Baby bump" wraz z "Królewiczem Olch" tworzy dyptyk na temat chłopięcego dojrzewania. W pierwszym z obrazów reżyser skupił się na dojrzewaniu cielesnym, zaś w "Królewiczu Olch" - na dojrzewaniu emocjonalnym. Nawiązanie do ballady Goethego "Król Olch" nie jest w filmie przypadkowe. Jak twierdzi reżyser, film jest zapisem tęsknoty za ojcem, którego nie ma w życiu dorastającego chłopca. 


Bohaterem filmu jest czternastoletni, niezwykle utalentowany chłopiec, który pomimo dojrzałych zainteresowań naukowych nie radzi sobie w kontaktach międzyludzkich. Film Czekaja po raz kolejny pokazuje trudne relacje syna i apodyktycznej matki. Punktem wyjścia filmu jest założenie, że bylibyśmy szczęśliwsi, gdybyśmy znaleźli się w innym miejscu, niż w tym, w którym obecnie jesteśmy.

Na opinie o trudnej formie przekazu, w jaką ubrana jest opowieść autor odpowiada, że nie jest to obraz oczywisty. Należy traktować go jak dzieło poetyckie, które bogate jest w metafory, prowadzące od głównego tematu filmu.

Tematem audycji był także polski film, który ma szanse na Europejską Nagrodę Filmową. Ogłoszono listę filmów, które powalczą w tym roku o nominacje do tej nagrody. W 2017 roku na liście najlepszych filmów znalazł się wielokrotnie nagradzany polski dokument pt. "Komunia", w reżyserii Anny Zameckiej. W audycji fragment ścieżki dźwiękowej filmu i wypowiedź autorki.

Prowadząca rozmawiała z zaproszonym gościem na temat wybranych premier kinowych: film akcji "Bodyguard Zawodowiec" w gwiazdorskiej obsadzie (Samuel L. Jackson, Ryan Reynolds, Gary Oldman, Salma Hayek) oraz dramat "Obdarowani" Marka Webba z udziałem Chrisa Evansa, czy węgierski film dokumentalny pt. "Ultra" autrostwa Balázsa Simonyi. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy w paśmie Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Artur Cichmiński (krytyk filmowy)

Data emisji: 17.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marcin Dorociński załatwia w Danii małżeńskie porachunki

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 12:25
- To właściwie rola marzenie. Płatny morderca, do tego dowcipny i ujmujący, który uwielbia brzydkie kobiety i ciągle pije wódkę - mówi Marcin Dorociński, który zagrał w duńskiej czarnej komedii "Małżeńskie porachunki". Film wchodzi właśnie do polskich kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Kot o filmie "Bikini blue": czułem się jak debiutant

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 13:41
- Niedawno słyszałem, że Javier Bardem, grając pierwszą rolę po angielsku, miał takie doświadczenie, że zmieniła mu się osobowość, barwa głosu itp. Jest coś na rzeczy. Rzeczywiście czułem takie delikatne przesunięcie, które owocowało poczuciem debiutanctwa - mówi aktor o swojej roli w filmie "Bikini blue".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy do kina batalistycznego można wnieść nową jakość?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 08:10
- "Dunkierka" jest filmem wybitnym. Reżyser filmu proponuje zupełnie inną formułę kina wojennego. Rozwój fabuły nie jest podobny do niczego, co widzieliśmy do tej pory w kinie - mówi dr Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń