Wszystko jest poezją. Obchodzimy 80 urodziny Edwarda Stachury

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 12:20
24 lipca 1979 roku zmarł śmiercią samobójczą pisarz Edward Stachura. W jego pokoju znaleziono rękopis wiersza, ostatnie dzieło, jakie po sobie pozostawił.
Edward Stachura
Edward StachuraFoto: mat. pras.

Niespokojna dusza, idealista, marzyciel. Znamy go, dzięki bohaterom jego książek, którym nadawał cechy własnej osobowości: to Edmund Szerucki, Michał Kątny oraz Janek Pradera. Rzeczywistość, jaką kreował w książkach, była piękna, ale odrealniona. Skłonność do mitologizacji otoczenia przejawiał zarówno w opisie relacji międzyludzkich, jak i charakterystycznej dla siebie wizji codzienności.

Czy poetycka wizja świata jest czytelna z punktu widzenia współczesnego odbiorcy? O fenomenie twórczości Edwarda Stachury i recepcji jego prób literackich porozmawiamy z gośćmi audycji - aktorką Anną Chodakowską i dr Markiem Gumkowskim, historykiem literatury.

***

Na wtorkową (22.08) audycję Kultura na wakacje w godzinach 21.00 – 22.00 zaprasza Michał Montowski.

ac/mg

Czytaj także

Edward Stachura - inspiruje kolejne pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2015 15:00
Teksty Stachury śpiewa wielu artystów, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Hey. Właśnie ukazała się biografia poety i pisarza pt. "Buty Ikara".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edward Stachura - żył, stojąc cały czas "na baczność"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 09:00
Teksty Stachury śpiewa wielu artystów, m.in. Stare Dobre Małżeństwo, Hey. O biografii poety poety i pisarza pt. "Buty Ikara", opowiadał w Czwórce jej autor, Marian Buchowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Burek i "Topos", czyli literacka elita

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
"Topos" to dwumiesięcznik literacki ukazujący się od roku 1993. Jednak to nie tylko czasopismo, ale także i środowisko literackie.
rozwiń zwiń