Fascynacja ludzkim ciałem w pracach Marii Lassnig

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 09:00
Austiacka malarka Maria Lassnig zmarła w 2014 roku w wieku 95 lat. W jej dorobku znalazły się setki prac ilustrujących przemijanie i związaną z nim deformację ludzkiego ciała. Część z nich można oglądać w warszawskiej Zachęcie do 15 listopada tego roku.
Audio
  • O wystawie malarstwa Marii Lassnig opowiadają zaproszeni goście (Kultura na wakacje/Jedynka)
Jeden z autoportretów Marii Lassnig (zdjęcie ilustracyjne)
Jeden z autoportretów Marii Lassnig (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/EPA/LUKAS BARTH

Tematem prac artystki było ukazywanie emocjonalności cielesnej, postrzeganie zmian, jakie zachodzą w ludzkiej fizyczności wraz z upływem lat. Jej obrazy to odrealnione autoportrety. Ludzkie ciało jest ukazane jest jako zdeformowane, naznaczone przez czas, przedstawiające zawsze gamę emocji związanych przemijaniem i wewnętrznym stanem ducha artystki. 

- Przekrój twórczości artystki pokazany jest od obrazów najstarszych, powstałych jeszcze w latach 40 XX wieku po prace ostanie, namalowane tuż przed śmiercią artystki - opowiada Hanna Wróblewska dryrektorka warszawskiej galerii sztuki Zachęta.

Malarstwo Marii Lassnig jest niejednoznaczne. Wyraz jej twórczej ekspresji widać w przedstawieniach postaci, które różnią się na poszczególnych obrazach. Często autoportret nie był anatomicznie kompletny. Pominięcie niektórych fragmentów ciała miało na celu podkreślenie wewnętrznych emocji, które towarzyszyły artystce w trakcie tworzenia dzieła. Nauki malarstwa pobierała w latach 40 XX wieku, kiedy nurty ekspresjonistyczne były uznawane za sztukę zdegenerowaną. 

- Malarka nigdy nie opowiadała o udziale Austriaków w II wojnie światowej. Jej pierwsze obrazy tworzone w trakcie wojny od początku przybierały formę kubistycznej deformacji - mówi Hanna Wróblewska.

Kolekcja prac malarskich powiększona została o animacje, które były tworzone od lat 60 XX wieku. Rzucają one nowe światło na sposób artystycznego wyrazu malarki 

W audycji także zapowiedź wystawy finalistów konkursu "Spojrzenia" 2017 oraz kolejny fragment powieści Stefana Grabińskiego pt. "Opowieści niesamowite - Czarna Wólka" - czyta Janusz Zakrzeński. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Hanna Wróblewska (dyrektor galerii sztuki Zachęta) i Magdalena Komornicka (kuratorka wspomagająca wystawę)

Data emisji: 21.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/mg

Czytaj także

Włoscy mistrzowie renesansu podbijają Polskę

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 21:28
- Jeden z dziennikarzy wzruszył mnie mówiąc, że obecność ściany z trzema obrazami Lorenzo Lotto w Warszawie powinna spowodować zatrzymanie ruchu na ulicach - mówi kuratorka wystawy włoskich dzieł doby renesansu, Joanna Kiliam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oswajanie tęsknoty za nieosiągalnym i hipnotyzującym bogactwem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 01:10
- Tytułowe hasło zawiera cudzysłów i dwuznaczność. Nie oznacza dla nas dóbr materialnych, a raczej ich brak - mówi Katarzyna Kołodziej, kuratorka wystawy "Bogactwo" w Zachęcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Archiwa sztuki". Takie są skutki zbieractwa

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2017 13:41
W "Kwadransie bez muzyki" Tomasz Ciecierski, Jarosław Kozłowski i Bożena Czubak z Galerii Profile opowiedzą o wystawie dwóch prywatnych kolekcji.
rozwiń zwiń