Mit o skandynawskim raju. Spojrzenie na współczesną Europę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 21:10
Prosta historia opowiedziana przez Akiego Kaurismakiego jest lustrem, w którym można zobaczyć oblicze współczesnej Europy. Podział na "swój i obcy" jest nadal silnie zakorzeniony w świadomości Europejczyków.
Audio
  • Humor, ironia i groteska w kinie (Kultura na wakacje/Jedynka)
Fragment plakatu filmowego Po tamtej stronie
Fragment plakatu filmowego "Po tamtej stronie"Foto: mat. pras.

Tematem wtorkowej audycji "Kultura na wakacje" było zjawisko ironii i groteski w kinie. Prowadząca program Joanna Sławińska razem z zaproszonym gościem porozmawiają o łączeniu trudnych konwencji humoru i tragizmu w polskiej i europejskiej kinematografii.

"Po tamtej stronie" to historia zblazowanego mieszkańca Helsinek, który przypadkiem trafia na uciekiniera z Syrii. Choć znajomość zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Fiński reżyser łączy w swojej opowieści elementy tragizmu z niełatwym, ale zaraźliwym humorem.

Prowadząca audycję Joanna Sławińska rozmawia z aktorami, którzy wystąpili w filmie - Finem Sakari Kuosmanenem i Syryjczykiem Sherwanem Haji.

W nagraniu także zapowiedź zbliżającego się Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski "Sokołowska". Tematem wiodącym wydarzenia będą tragikomiczne historie opowiadające o pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. Celem tegorocznej edycji festiwalu jest przedstawienie widzowi trudnej sztuki ironii i humoru w europejskim kinie.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Dorota Pacciarelli (dyrektor programowa zbliżającego się festiwalu "Sokołowsko" Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski)

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 21.10

ac/mg

Czytaj także

Michael Seresin: nie lubię kompromisów i bylejakości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:00
- W pracy, ale i w życiu zmierzam do najwyższego poziomu, a nawet ponad to - mówi w ekskluzywnej rozmowie z radiową Jedynką Michael Seresin, wybitny amerykański operator filmowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy do kina batalistycznego można wnieść nową jakość?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 08:10
- "Dunkierka" jest filmem wybitnym. Reżyser filmu proponuje zupełnie inną formułę kina wojennego. Rozwój fabuły nie jest podobny do niczego, co widzieliśmy do tej pory w kinie - mówi dr Andrzej Kołodyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ucieczka do lepszych światów. Ballada o dojrzewaniu w filmie Kuby Czekaja

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 11:30
- Wierzę, że rodzina powinna być całością. Taka teza nie jest współcześnie popularna, ale uważam, że rodzina jest bardzo ważna dla osoby, która dopiero wchodzi w dorosłe życie - mówi twórca filmu.
rozwiń zwiń