Grzegorz Jarzyna chce przywrócić młodzieży teatr

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:57
Grzegorz Jarzyna, dyrektor TR Warszawa, jest pomysłodawcą projektu skierowanego dla nauczycieli pracujących w szkołach i instytucjach kultury. Cykl zatytułowany "Trudne tematy" ma przygotować pedagogów do prowadzenia niełatwych rozmów z młodzieżą.
Audio
  • O zbliżających się wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych opowiada Anna Stempniak (Kultura na wakacje/Jedynka)
Grzegorz Jarzyna
Grzegorz JarzynaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Współcześnie zanika w szkołach nawyk propagowania kultury teatralnej. - Coraz mniej wycieczek szkolnych pojawia się na spektaklach teatralnych. To, co w latach 90. było dla nas zmorą, teraz jest wyczekiwanym wydarzeniem - mówi Anna Rochowska, koordynatorka projektu "Trudne tematy". 

Cykl będzie liczył sześć tematycznych spotkań. Pod okiem pedagoga teatru poprzez działania teatralne nauczyciele zapoznają się z problematyką przedstawienia i jego formą. Uczestnicy otrzymają dzięki nim narzędzia dla zrozumienia i tłumaczenia teatru. Rozmówczyni Doroty Kołodziejczyk przekonuje, że dzięki otrzymanemu przygotowaniu możliwe będzie złamanie kluczy, jakimi mówi do widza sztuka współczesna.

- Nauczyciele boją się odpowiedzialności wobec rodziców, boją się trudnych tematów. Nagość, samotność czy eutanazja to współczesne problemy, z kórymi mierzą się na deskach teatralnych aktorzy TR Warszawa - opowiada Anna Rochowska. Jak rozmawiać o nich z młodzieżą?

Zgłoszenia na warsztaty do 10 września można składać za pomocą formularza na stronie internetowej TR Warszawa. Link znajduje się tutaj: >>>LINK<<<

Z Anną Rochowską rozmawiała Dorota Kołodziejczyk. W audycji również rozmawialiśmy o innych wydarzeniach teatralnych, Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, kursach historii sztuki dla dzieci i dorosłych w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz finale Mistrza Mowy Polskiej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Kultura na wakacje

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: Marek Płuciniczak (kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego)

Data emisji: 3.09.2017

Godzina emisji: 22.10

ac/jp/mg

Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie zachęca do nowego spojrzenia

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 22:14
- Hasło przewodnie Miesiąca Fotografii brzmi "Popatrz", co ma nas zachęcić do zastanowienia się nad obrazami, które nas otaczają, tym, co oznaczają i co przedstawiają - mówi Agnieszka Dwernicka, dyrektorka wydarzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 19:00
- Ja ciągle dostaję nagrody, ale to bardzo dobrze, bo po każdej z nich zabieram się z większą chęcią do pracy - komentuje otrzymanie nagrody honorowej Culture.pl Superbrands Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy na festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 12:00
Tegoroczny festiwal Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 6-12 sierpnia w Szczebrzeszynie. Hasłem trzeciej edycji będzie "Cała nadzieja w literaturze". Jak co roku nie zabraknie gwiad ze świata literatury, muzyki i teatru.
rozwiń zwiń