Jan Rulewski: w swoim życiu musiałem kilka razy narodzić się od nowa

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 18:23
- Chciałbym być jeszcze bardziej wolnym, chciałbym tworzyć. Dzisiaj oznacza to tworzenie nowego prawa. Takiego prawa, które byłoby narzędziem w życiu zwykłych ludzi - mówi senator.
Audio
  • Jan Rulewski - legenda polskiej Solidarności (Nieznani znani/Jedynka)
Jan Rulewski był gościem audycji Nieznani znani
Jan Rulewski był gościem audycji "Nieznani znani"Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Choć pochodził z prostego domu, to przyznaje, że jego rodzice dokładali wszelkich starań, aby ich dzieci mogły się rozwijać. Dzieciństwo Jana Rulewskiego przypadło na okres wielkich przemian politycznych. Jak przyznaje - wszyscy w okresie jego młodości i dorastania interesowali się polityką. W radiu słuchało się "Wolnej Europy". Pomimo tego, swojej przyszłej kariery nie wiązał ze sceną polityczną - marzył o karierze inżyniera.

- Ja do tej polityki przyszedłem z przymusu. Po wielkim strajku w 1980 roku, w wyniku sporów powstałych w łonie nowo powstałych komitetów strajkowych powołano mnie do służby. Zostawiłem wszystko, nawet poradnik inżyniera-mechanika i na takim poziomie jestem dzisiaj inżynierem - opowiada gość radiowej Jedynki.

W jaki sposób wyglądało poruszanie się na arenie politycznej w ustroju socjalistycznym? Czy senator wierzył w upadek systemu i tak głębokie przemiany społeczne? Jakie zasady wyniesione z domu ukształtowały go jako polityka i człowieka? Jaką cenę zapłacił za swoją działalność opozycyjną? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Nieznani znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jan Rulewski (senator Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 6.08.2017

Godzina emisji: 15.10

ac/pg

Czytaj także

Marek Jakubiak: jestem dumny z bycia Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 10:00
Zapraszamy na spotkanie z Markiem Jakubiakiem - przedsiębiorcą branży browarniczej i posłem ruchu Kukiz'15.
rozwiń zwiń