Aleksandra Jakubowska. Lwica lewicy na emeryturze

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:00
Najpierw była dziennikarką, później zaangażowała się w politykę. Pełniła fukcje rzeczniczki rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza, wiceministra kultury, generalnego konserwatora zabytków, była posłanką dwóch kadencji. Dziś jest na emeryturze, pisze bloga, prowadzi internetowy kanał wideo.
Audio
  • Aleksandra Jakubowska i swojej politycznej karierze i jej gwałtownym końcu (Nieznani Znani/Jedynka)
Aleksandra Jakubowska
Aleksandra JakubowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Aleksandra Jakubowska w czasie transformacji ustrojowej była dziennikarką Telewizji Polskiej (1987-91), później pracowała m.in. w prasie. W 1995 roku weszła do świata polityki jako rzeczniczka rządu. Jej świetnie rozwijająca się kariera polityczna załamała się w związku z tzw. aferą Rywina. - Znalazłam się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim momencie, podejmowałam złe decyzje, czasami kierowana emocjami, mniej rozumem - przyznaje. 

Odnosi się również do kwestii repolonizacji mediów i podkreśla, że przed laty sama chciała wprowadzić podobne rozwiązania, ale nie miała wsparcia ani we własnym obozie, ani u opozycji. - Środowisko, które dziś domaga się zapisów ograniczających koncentrację kapitału w mediach, wtedy ze mną walczyło. Politycy mojego ugrupowania byli z kolei pod ogromnym wpływem Adama Michnika. A potęga "Gazety Wyborczej", która walczyła głównie o własne interesy, była olbrzymia - podkreśla Jakubowska. 

Wraca również do najcięższego okresu w swoim życiu, kiedy wskutek oskarżeń korupcyjnych trafiła do aresztu. - Okazało się, że nie wszyscy przyjaciele są przyjaciółmi - mówi. Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Nieznani Znani" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Aleksandra Jakubowska (była dziennikarka i polityk SLD, rzeczniczka rządów Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 20.15

mg/ag

Czytaj także

Jarosław Zieliński: poezja Leśmiana jest dla mnie wielowymiarowym przeżyciem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:30
- Pomimo dobrych wyników uzyskanych na studiach, bardzo dobrej obrony pracy magisterskiej nie otrzymałem pozytywnej rekomendacji, co uniemożliwiło mi kontynuowanie kariery naukowej - opowiada wiceszef MSWiA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Ścigaj: jestem człowiekiem od inicjowania

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 09:40
- Jak widzę, że to, czym udało mi się zarazić innych, jest piękne, rośnie i służy ludziom, to wtedy idę i zakładam nowe rzeczy - powiedziała w radiowej Jedynce posłanka Kukiz'15.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Hofman. Kiedyś pupil Kaczyńskiego, dziś biznesmen i biegacz

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 20:50
Pochodzi z Kalisza, studiował we Wrocławiu, a od 15 lat mieszka w Warszawie. Trzykrotnie był posłem Prawa i Sprawiedliwości, karierę polityczną zakończył w 2015 roku. - Dziś jestem bardziej sobą, mogę pozwolić sobie na to, by być tym, kim chcę - mówi.
rozwiń zwiń