Anna Fotyga: Anna Walentynowicz budziła moje wielkie zaciekawienie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 17:10
- Była bardzo ważną osobą w "Solidarności" i odczuwało się pewne napięcie między nią a Lechem Wałęsą. Z tego powodu budziła zaciekawienie - mówiła na antenie Programu 1 Polskiego Radia, europoseł PiS Anna Fotyga. 
Audio
  • Wspomnienie o Annie Walentynowicz (Nieznani znani/Jedynka)
Anna Fotyga
Anna FotygaFoto: Wojciech Olkuśnik / PAP

Anna Walentynowicz była działaczką społeczną pochodzenia ukraińskiego, opozycjonistką w PRL, działaczką Wolnych Związków Zawodowych i współzałożycielką NSZZ "Solidarność". Zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu TU-154 M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Na pokładzie samolotu był śp. Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią. 

Anna Fotyga w rozmowie z Małgorzatą Raczyńską-Weinsberg opowiadała, jak wielkie znaczenie miał dla niej śp Lech Kaczyński. - Bardzo pięknym obrazem była jej współpraca z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Ona go tak ceniła, kochała i bardzo chciała go wspierać i pomóc. Państwo Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda mówią o tym, że spotkała ją szczęśliwa śmierć, bo leciała na nią ze swoim ukochanym prezydentem - mówiła. 

Przemawiała przez nią mądrość

Gość audycji, europoseł Anna Fotyga była bliską współpracowniczką Anny Walentynowicz. W 1981 roku pracowała w dziale zagranicznym Komisji Porozumiewawczej NSZZ "Solidarność". - Najpierw był to wolontariat, później byłam pracownikiem etatowym. Spotkania dotyczyły głównie wypraw zagranicznych - zdradziła. Anna Walentynowicz była bardzo spokojną osobą, uważną, trochę nieśmiałą. Starannie formułowała swoje myśli, a my byliśmy taką grupą ludzi w dużym biegu - wspominała europoseł.  

W audycji "Nieznani Znani" Anna Fotyga podkreśliła, że mimo iż współzałożycielka "Solidarności" nie posiadała "wybitnego" wykształcenia to robiła na ludziach ogromne wrażenie. - Jak słucha się jej wywiadów, które krążą w internecie również, to robią one ogromne wrażenie i przemawia przez nie mądrość, życiowe doświadczenie, patriotyzm i to, co pochodzi z serca - dodała.

Heroiczny patriotyzm 

W grudniu 1970 roku Anna Walentynowicz przygotowywała posiłki strajkującym ówcześnie stoczniowcom. Jej determinacja sprawiła, że nie doszło do wygaszenia strajku, a ona sama stała się symbolem oporu wobec komunistów. Swoją obywatelską postawą za życia walczyła o wolną Polskę. - To była postać niezwykła. Biorąc pod uwagę wszystkie jej przeciwności, ten patriotyzm u niej był heroiczny - podkreśliła Anna Fotyga. 

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Anna Fotyga (europoseł PiS) 

Data emisji: 15.03.2020 r. 

Godzina emisji: 15.10

ans 

Czytaj także

40 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 06:00
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki na Wybrzeżu, które rozlały się na całą Polskę, doprowadziły do utworzenia Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co działo się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku? Porozumienia Sierpniowe: chronologia wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 12:41
Mija 36 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: Porozumienie sierpniowe było tylko zawieszeniem broni

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 21:01
31 sierpnia to kolejna rocznica Porozumienia sierpniowego z 1980 roku. Podpisanie w Gdańsku porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym stało się początkiem procesu, który zaowocował w 1989 roku zmianami ustrojowymi w Polsce.
rozwiń zwiń