Bergamotka kontra cholesterol. Rezultaty są zadziwiające

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 13:45
Owoce bergamotki uprawiane są od pokoleń na południu Włoch. Plantacje znajdują się na terenie nieskażonym, daleko od miast i przemysłu. Badania potwierdzają, że spożywanie bergamotki, przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu. Dlaczego tak się dzieje?
Audio
  • Pożytki z bergamotki (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: DarkoStojanovic/pixabay

W 2013 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie Magna Graecia w Catanzaro, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym "International Journal of Cardiology".

Badania przeprowadzone na 237 pacjentach potwierdziły, że spożywanie bergamotki przyczynia się do kontroli poziomu cholesterolu. Pacjenci uczestniczący w badaniach pili przez 30 dni 100 ml soku z bergamotki. Wyniki badań były następujące: u 38 proc. osób z wysokim poziomem cholesterolu zmniejszył się LDL (zły cholesterol), u 42 proc. podwyższył się HDL (dobry cholesterol), u 41 proc.osób uległ zmniejszeniu poziom trójglicerydów i obniżyło o 25 proc. tężenie glukozy we krwi.

Dr Marcin Barylski, internista, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowiada o naturalnej metodzie walki z cholesterolem, opartej na kuracji z wyciągu pomarańczy bergamota. Wymienia również inne zalety tej rośliny. - Za pomocą soku nie osiągniemy tego wyniku, nawet nie wiem, czy sok można pić, bo jest gorzki - wyjaśnia lekarz.

Która część rośliny wykazuje największe, prozdrowotne własciwości? Gdzie można kupić bergamotkę? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr Marcin Barylski (internista, kardiolog z Kliniki Kardiologii i Rehabilitacji Kardiologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi)

Data emisji: 7.07.2018

Godzina emisji: 13.45

ag


Czytaj także

Żywność funkcjonalna: na topie są antocyjany. Dlaczego warto je jeść?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 12:18
Polscy konsumenci chcą być fit, eko, slow i chcą zdrowo jeść, by zdrowo żyć.  Stąd coraz większy popyt na żywność ekologiczną  i żywność funkcjonalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowy talerz od najmłodszych lat. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 02:24
- W epoce internetu, gdy każdy jest podłączony, stwierdziliśmy, że właśnie tym kanałem będziemy się komunikować, by zachęcić do zdrowego odżywiania - mówi Paweł Kocon, dyrektor Biura Rozwoju Rynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice zdrowej skóry

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:47
Nad projektem Zdrowej Skóry pracowali naukowcy japońscy i włoscy od lat 60., ale do patentu dotarli Polacy.
rozwiń zwiń