Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
Audio
  • Rozmowa o uśmierzaniu bólu i skutkach bezkarnego zażywania leków (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Uzależnienie od leków i zbyt częste ich stosowanie, może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. W jakich sytuacjach sięgać po substancje przeciwbólowe, a kiedy warto z nich zrezygnować?

- Na rynku jest bardzo duży wybór medykamentów, spośród których większość zawiera tę sama substancję aktywną, o czym pacjenci nie wiedzą. Statystki pokazują, że zużycie leków bez recepty w Polsce jest ogromne. W poprzednich latach pod tym względem przewyższyliśmy nawet Wielką Brytanię i Francję razem wzięte - mówi prof. Andrzej Basiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Okazuje się, że niewłaściwe stosowanie środków przeciwbólowych często niesie ze sobą szereg skutków ubocznych takich, jak obniżenie ciśnienia, które może prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. W tym przypadku leki nie powinny być stosowane jako kuracja przeciwbólowa. 

Zdarza się, że stosowanie różnego rodzaju leków jednocześnie, może wywołać niepożądane reakcje organizmu. - Spotykam się z przypadkami, gdzie osoby biorą sześć różnych tabletek, z czego połowa nie działa w ogólne lub ma działanie antagonistyczne. Jedną z przyczyn tego powszechnego zjawiska jest brak dostępu do rozsądnej opieki lekarskiej. To jest problem, szczególnie w mniejszych miastach. - przekonuje ekspert.

- Leki bez recepty, które są dostępne na rynku, nie mają nic wspólnego z leczeniem bólu w przypadkach, gdzie jest on długotrwały. Takie sytuacje wymagają wizyty lekarskiej. Im dłuższy jest ból, tym trudniej jest go wyleczyć - dodaje.

Jak zastąpić leki innymi sposobami, łagodzącymi ból? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. Andrzej Basiński (Gdański Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 13.46

kb/kh

Czytaj także

Jak wziąć wolne od bólu głowy? Migrena pod lupą

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 23:28
- Nie do końca znamy przyczyny, które wywołują migrenę, bo gdybyśmy wiedzieli, co to jest, to pewnie byśmy mogli skutecznie ją leczyć, choć w tym aspekcie jest już coraz lepiej - mówi lekarz dr Adam Górka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice zdrowej skóry

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:47
Nad projektem Zdrowej Skóry pracowali naukowcy japońscy i włoscy od lat 60., ale do patentu dotarli Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy każdy poszkodowany powinien otrzymać leki przeciwbólowe?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 19:57
Około 12 proc. wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego związanych jest z urazami. I to na ratownikach medycznych spoczywa odpowiedzialność za profesjonalne zabezpieczenie poszkodowanych, w tym zabezpieczenie przeciwbólowe. Ale tylko w co piątym przypadku prowadzona jest terapia przeciwbólowa.
rozwiń zwiń