Drętwienie palców lub kończyn to ostrzeżenie o poważnej chorobie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:54
Czego symptomem są drętwiejące palce rąk? Na przykład drętwiejące dwa ostatnie palce mogą być symptomem wielu różnych schorzeń. Są wśród nich również choroby przewlekłe, które nie wymagają żadnych działań. A co jeśli drętwieją wszystkie palce?
Audio
  • Drętwiejące palce powinny zaniepokoić (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: BlurryMe/shutterstock.com

Prof. Maria Barcikowska wyjaśnia, że dwa drętwiejące palce mogą być objawem, zwyrodnienia łokcia, albo cukrzycy, mogą też być efektem terapii lekowej, zwłaszcza onkologicznej. Ostrzega, że najbardziej niepokojące drętwienia, to takie, kiedy drętwieje prawa ręka, często również prawa noga i kącik ust po tej samej stronie ciała.

- To jest zwiastun bardzo poważnego zagrożenia jakim jest udar mózgu - mówi neurolog. Obecnie są sposoby, aby przerwać proces obumierania mózgu. Warunkiem jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza lub wezwanie pogotowia ratunkowego. - Każda minuta stracona oznacza, że martwica mózgu jest większa - ostrzega lekarz.

Czego objawem jest drętwienie obu rąk lub nóg? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Maria Barcikowska (neurolog)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 13.44

ag

Czytaj także

Tajemnice medycyny. Jak obniżyć wiek serca?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 03:41
- Niezależnie od wieku, codzienny ruch jest podstawą do tego, by obniżyć wiek serca, czyli ryzyko przedwczesnego zawału lub udaru mózgu - mówi lekarz prof. Tomasz Zdrojewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka prostych sposobów na to, by dłużej cieszyć się zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 23:21
- Ważne jest to, byśmy mobilizowali się nawzajem, bo cele do osiągnięcia są niezwykle istotne i warto zabiegać o to, by mając lat 70-80 być w jak najlepszej formie - zachęca kardiolog, prof. Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udar może mieć także trzydziestolatek. Jak się przed nim uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 17:50
Myślisz, że jak masz 25 czy 35 lat nie grozi ci udar mózgu? Jesteś w błędzie. Co roku 80 tys. osób w Polsce ma udar. Ok. 5 proc. z nich jest w młodym wieku. Zobacz, kto jest w grupie ryzyka.
rozwiń zwiń