Przeziębienie. Czego unikać, aby nie paść jego ofiarą?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 10:41
Zima to szczególnie niekorzystny czas dla nosa, gardła, uszu i zatok. Przeciągi, wychłodzenie, czy źle dobrane ubranie - to wszystko może sprzyjać rozwijaniu się infekcji w naszym organizmie. Co robić, aby uniknąć przeziębienia?
Audio
  • Gość Jedynka w rozmowie o walce z przeziębieniem. (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Rozwijające się infekcje mogą być przyczyną wielu stanów zapalnych prowadzących w efekcie do niedyspozycji, czy niezdolności do pracy. Co okazuje się być największym sprzymierzeńcem choroby? - Wystarczy pięć minut przegrzania organizmu, gdzie spoceni wychodzimy na niską temperaturę, a ktoś stojący w pobliżu kicha, rozsiewając w eterze stado bakterii. Niebezpieczny okazuje się też "umilacz" zimowych wieczorów - alkohol, który wysusza naturalny nabłonek płuc, co w efekcie może prowadzić do zakażenia górnych dróg oddechowych - ostrzega dr n. med. Jan Bardadin.

Jak wspierać odporność organizmu? - Ważne jest, abyśmy dostarczali naszemu organizmowi witamin, które pochodzą z naturalnych źródeł, takich jak warzywa, czy owoce. Pamiętajmy także o tym, aby ubierać się odpowiednio do panującej za oknem pogody - mówi gość Jedynki.

Czy połykanie wydzieliny gromadzącej się w nosie może być niebezpiecznie? Jak naturalnie wspierać swój organizm w chorobie? Jakie zachowania mogą przyczynić się do rozwoju infekcji?

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr n. med. Jan Bardadin (otolaryngolog)

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 13.45

K.A

Czytaj także

Co jeść, aby być zdrowym?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 07:00
Zagadki naszym słuchaczom zadawała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawyki żywieniowe są kształtowane już w dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 19:30
W Polsce tylko co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta mają prawidłową masę ciała. Przez ostatnich 10 lat nadmierna masa ciała utrwaliła swój trend wzrostowy – aż o 12% wśród mężczyzn i o 17% wśród kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paznokcie. Kiedy zwiastują choroby?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 21:24
Wygląd i kondycja paznokci mówi wiele o stanie ogólnym całego organizmu. Pojawiające się zmiany w kształcie lub zabarwieniu płytki paznokciowej często są sygnałem toczącej się wewnątrz organizmu, choroby. Na jakie zmiany zwrócić szczególną uwagę?
rozwiń zwiń