Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:10
Wchodzimy w najtrudniejszy czas zachorowań na grypę. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny w drugim tygodniu lutego z powodu grypy zmarło 25 osób co w tym sezonie daje już 48 ofiar tej choroby.
Audio
  • Przeziębienie a grypa. Jak odróżnić? (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Subbotina Anna/shutterstock.com

W różnicowaniu przeziębienia i grypy uwzględnia się ocenę takich objawów jak: temperatura, kaszel, katar, bóle mięśni i stawów. W "Pigułce na zdrowie" mówiliśmy o tym, jakie jest zalecane leczenie, co daje szczepienie przeciwko grypie i dlaczego bagatelizowanie objawów grypy to zagrożenie przeniesienia  zakażenia na osoby zdrowe.

Poznaliśmy też proces zakażenia i skutki immunologiczne dla organizmu. W audycji mówiliśmy także o praktycznych wskazaniach dla chorych oraz roli higieny i znaczeniu prewencji pierwotnej zmierzającej do zminimalizowania czynników ryzyka wywołujących grypę lub przeziębienie.

Gościem "Pigułki na zdrowie" był dr Michał Sutkowski - prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 13.48

kh

Czytaj także

Chorzy na nowotwory umierają często z niedożywienia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 19:06
Eksperci medyczni podkreślają, że ogromny wpływ na leczenie pacjentów onkologicznych ma wczesne wdrożenie żywienia medycznego. Szacuje się, że około 40 proc. pacjentów onkologicznych w Europie cierpi z powodu niedożywienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arytmia serca - objawy, przyczyny, leczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 19:28
Zwykle serce bije ok. 60-80 razy na minutę - taki jest prawidłowy rytm serca u ludzi zdrowych. U osób wyczynowo uprawiających sport serce może pracować wolniej około 40-50 razy na minutę podczas spoczynku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka okulistyczna u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 16:00
- Uważność jest tutaj bardzo wskazana - mówi dr Anna Maria Ambroziak, okulistka. - Obserwujmy, jak dziecko reaguje na bodźce, które są adekwatne do reakcji w danym wieku - dodaje.
rozwiń zwiń