X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rafał Blechacz: to chyba najpiękniejsze wyznanie miłości

Światowej sławy polski pianista Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina, wystąpił w piątek w Auli UAM w Poznaniu na koncercie z okazji 70-lecia Filharmonii Poznańskiej.
Zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz podczas próby przed koncertem przygotowywanym z okazji 70-lecia Filharmonii Poznańskiej
Zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Rafał Blechacz podczas próby przed koncertem przygotowywanym z okazji 70-lecia Filharmonii PoznańskiejFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
O Audycji

- Bardzo się cieszę, że po 10 latach, kiedy świętowaliśmy 60-lecie orkiestry, dzisiaj możemy świętować z Koncertem f-moll Fryderyka Chopina. 10 lat temu graliśmy Koncert e-moll, teraz przyszedł czas na drugi koncert Chopina, równie piękny, ze słynnym larghetto, chyba najpiękniejszym wyznaniem miłości, jakie kiedykolwiek zostało wypowiedziane poprzez dźwięki - podkreślił Rafał Blechacz w rozmowie z Jackiem Butlewskim z Radia Poznań.

Co pianista sądzi o Poznaniu, poznaniakach i poznańskiej filharmonii? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

W południe w sobotę rozpoczęło nadawanie Polskie Radio Chopin - unikatowe, autorskie i misyjne przedsięwzięcie Polskiego Radia. Jest ono dostępne w cyfrowym nadawaniu naziemnym w technologii DAB+ oraz w Internecie pod adresem chopin.polskieradio.pl. Użytkownicy urządzeń mobilnych znajdą je również w aplikacji Polskiego Radia.

W "Kulturalnej Jedynce" mówiliśmy także o Nagrodzie Literackiej im. Józefa Mackiewicza, która przyznawana jest polskim autorom za książki w szczególny sposób popularyzujące rodzimą kulturę, historię i tradycję. W tym roku wyróżniony został Jacek Kowalski, autor pozycji "Sarmacja. Obalanie mitów". O swojej książce opowiedział Dorocie Kołodziejczyk.

Mówiliśmy też o 14. Balu Niepodległości. Gościem honorowym wydarzenia był Stanisław Michnowski, kombatant wojenny, równolatek II RP,  urodzony w nocy z 10 na 11 listopada 1918 roku. Pan Stanisław podczas uroczystości obchodził 99. urodziny i początek setnego roku życia. Z organizatorką Honoratą Kuraszkiewicz i jubilatem rozmawiała Martyna Podolska.

W sobotę w Bydgoszczy rozpoczął się 25. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego, wyróżnienie stworzone w hołdzie wybitnemu reżyserowi i humaniście, jednemu z pierwszych patronów Camerimage, odebrał Kenneth Branagh. Więcej w materiale Bogumiły Wresiło z Radia PiK.

Od niedzieli w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu można oglądać prace plastyczne amerykańskiego reżysera filmowego Davida Lyncha. Podczas wernisażu jego bohater przyznał, że wystawa zrobiła na nim ogromne wrażenie. Radiowa Jedynka również była obecna na tym wydarzeniu.

Byliśmy także w Nowym Sączu, gdzie od przyszłej soboty będzie miał miejsce II Festiwal Filmowy Nowe Kino/Nowy Sącz. O tym, co ciekawego przygotowali organizatorzy opowiedział Martynie Podolskiej dyrektor artystyczny festiwalu, reżyser Robert Gliński.

Już po raz 12. do Warszawy zawitają opowiadacze z różnych stron świata, by opowiadać i wyśpiewywać swoje historie na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania. O tym wydarzeniu z dyrektor artystyczną festiwalu Małgorzatą Litwinowicz rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

Na koniec magazynu "Kultura przed snem" Ewa Heine zaprosiła do opery.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 12.11.2017

Godzina emisji: 22.08

kk

Playlista
  • MELODY GARDOT - Baby I`m a Fool
  • Cole Nat King - Mona Lisa
  • Fitzgerald Ella, - Blue Moon
  • Blechacz Rafal (fortepian) - Preludium op. 28 nr 1 C-dur
  • Rea Chris, - La Passione