X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teofil Ociepka. Malarz-naiwista zafascynowany okultyzmem

- Nazywano ich malarzami niedzielnymi, siódmego dnia, naiwistami, odnosząc się do nich z pobłażaniem - tak o fenomenie malarzy-samouków mówi krytyczka sztuki dr Monika Małkowska. Takim artystą był Teofil Ociepka, zmarły 40 lat temu twórca fantastycznych światów.
Bydgoszcz, sierpień 1973 r. Teofil Ociepka przy pracy
Bydgoszcz, sierpień 1973 r. Teofil Ociepka przy pracyFoto: PAP/Janusz Rosikoń
O Audycji

Ociepka, z zawodu górnik, w swoich obrazach pokazywał walkę dobra ze złem i nierealną, baśniową rzeczywistość. - Przede wszystkim był pod wrażeniem nauk okultystycznych. To, co mnie naprawdę fascynowało, to jego cykl związany z Saturnem, jak też Bazyliszki, stwory, które ukazywały się górnikom. Ta górnicza, podziemna fantazja obfitowała w różne opowieści, a Ociepka nasiąkał nimi od dzieciństwa - mówi dr Monika Małkowska.

Ekspertka przyznaje, że sama zainteresowała się malarstwem tego twórcy już jako mała dziewczynka. - Chyba wszystkie dzieci lubią lekki pazur, grozę. Stwory malowane przez Ociepkę były poczciwe, ale czasami któryś z nich był przerażający - podkreśla.

W jaki sposób Teofil Ociepka zainteresował się okultystyczną książką pt. "72 imiona Boga"? Jak do jego twórczości podchodzili partyjni dygnitarze PRL? O tym w nagraniu.

W audycji także zaproszenie do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach na wystawę estońskich rękawiczek oraz do warszawskiego Teatru Polonia na spektakl o Grzegorzu Przemyku zamordowanym przez milicjantów w 1983 roku. Nie zabrakło również teatralnego felietonu Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: dr Monika Małkowska (krytyczka sztuki)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 22.10

mg/kk

Playlista
  • Triggerfinger - I Follow Rivers
  • AGNIESZKA GREINERT - Gram za gram
  • Hepburn AudreyOrkiestra Henry Manciniego - Moon River
  • Obywatel G.C., - Nie pytaj o Polskę
  • Kult - Bal kreślarzy