Teofil Ociepka. Malarz-naiwista zafascynowany okultyzmem

- Nazywano ich malarzami niedzielnymi, siódmego dnia, naiwistami, odnosząc się do nich z pobłażaniem - tak o fenomenie malarzy-samouków mówi krytyczka sztuki dr Monika Małkowska. Takim artystą był Teofil Ociepka, zmarły 40 lat temu twórca fantastycznych światów.
Bydgoszcz, sierpień 1973 r. Teofil Ociepka przy pracy
Bydgoszcz, sierpień 1973 r. Teofil Ociepka przy pracyFoto: PAP/Janusz Rosikoń
O Audycji

Ociepka, z zawodu górnik, w swoich obrazach pokazywał walkę dobra ze złem i nierealną, baśniową rzeczywistość. - Przede wszystkim był pod wrażeniem nauk okultystycznych. To, co mnie naprawdę fascynowało, to jego cykl związany z Saturnem, jak też Bazyliszki, stwory, które ukazywały się górnikom. Ta górnicza, podziemna fantazja obfitowała w różne opowieści, a Ociepka nasiąkał nimi od dzieciństwa - mówi dr Monika Małkowska.

Ekspertka przyznaje, że sama zainteresowała się malarstwem tego twórcy już jako mała dziewczynka. - Chyba wszystkie dzieci lubią lekki pazur, grozę. Stwory malowane przez Ociepkę były poczciwe, ale czasami któryś z nich był przerażający - podkreśla.

W jaki sposób Teofil Ociepka zainteresował się okultystyczną książką pt. "72 imiona Boga"? Jak do jego twórczości podchodzili partyjni dygnitarze PRL? O tym w nagraniu.

W audycji także zaproszenie do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach na wystawę estońskich rękawiczek oraz do warszawskiego Teatru Polonia na spektakl o Grzegorzu Przemyku zamordowanym przez milicjantów w 1983 roku. Nie zabrakło również teatralnego felietonu Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: dr Monika Małkowska (krytyczka sztuki)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 22.10

mg/kk

Playlista
  • Triggerfinger, - I Follow Rivers
  • AGNIESZKA GREINERT - Gram za gram
  • Hepburn AudreyOrkiestra Henry Manciniego - Moon River
  • Obywatel G.C., - Nie pytaj o Polskę
  • Kult - Bal kreślarzy