Teofil Ociepka. Malarz-naiwista zafascynowany okultyzmem

- Nazywano ich malarzami niedzielnymi, siódmego dnia, naiwistami, odnosząc się do nich z pobłażaniem - tak o fenomenie malarzy-samouków mówi krytyczka sztuki dr Monika Małkowska. Takim artystą był Teofil Ociepka, zmarły 40 lat temu twórca fantastycznych światów.
Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. Ochniak-Dudek: obrazy zachęcają, by sięgnąć do jego życiorysu
Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. Ochniak-Dudek: obrazy zachęcają, by sięgnąć do jego życiorysuFoto: PAP/Janusz Rosikoń
O Audycji

Ociepka, z zawodu górnik, w swoich obrazach pokazywał walkę dobra ze złem i nierealną, baśniową rzeczywistość. - Przede wszystkim był pod wrażeniem nauk okultystycznych. To, co mnie naprawdę fascynowało, to jego cykl związany z Saturnem, jak też Bazyliszki, stwory, które ukazywały się górnikom. Ta górnicza, podziemna fantazja obfitowała w różne opowieści, a Ociepka nasiąkał nimi od dzieciństwa - mówi dr Monika Małkowska.

Ekspertka przyznaje, że sama zainteresowała się malarstwem tego twórcy już jako mała dziewczynka. - Chyba wszystkie dzieci lubią lekki pazur, grozę. Stwory malowane przez Ociepkę były poczciwe, ale czasami któryś z nich był przerażający - podkreśla.

W jaki sposób Teofil Ociepka zainteresował się okultystyczną książką pt. "72 imiona Boga"? Jak do jego twórczości podchodzili partyjni dygnitarze PRL? O tym w nagraniu.

W audycji także zaproszenie do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach na wystawę estońskich rękawiczek oraz do warszawskiego Teatru Polonia na spektakl o Grzegorzu Przemyku zamordowanym przez milicjantów w 1983 roku. Nie zabrakło również teatralnego felietonu Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: dr Monika Małkowska (krytyczka sztuki)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 22.10

mg/kk

Playlista
  • Triggerfinger, - I Follow Rivers
  • AGNIESZKA GREINERT - Gram za gram
  • Hepburn AudreyOrkiestra Henry Manciniego - Moon River
  • Obywatel G.C., - Nie pytaj o Polskę
  • Kult - Bal kreślarzy