Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:00
Pamiętamy go z filmów Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Poszukiwany, poszukiwana", w którym zagrał historyka sztuki ukrywającego się pod przebraniem gosposi Marysi. W audycji wspominamy zmarłego 4 lutego Wojciecha Pokorę, przywołując archiwalne nagrania i współczesne komentarze ludzi, którzy go znali.
Audio
  • Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL (Kulturalna Jedynka)
Wojciech Pokora. Nagranie sztuki Teatru Telewizji pt.  Pamiętnik Pani Hanki  w reżyserii Borysa Lankosza, 2013 rok
Wojciech Pokora. Nagranie sztuki Teatru Telewizji pt. " Pamiętnik Pani Hanki " w reżyserii Borysa Lankosza, 2013 rokFoto: PAP/Jan Bogacz

W audycji "Portret słowem malowany" z 1994 roku aktor mówił o plusach i minusach popularności, jaką przyniosły mu filmowe role. - Rozpoznawalność ułatwiała mi życie, gdy wszystko było na kartki. Można było wejść z drugiej strony i kupić to czy owo. Przyjemne jest też to, kiedy ktoś ukłoni się na ulicy. Ale najgorzej było, gdy emitowany był film "Poszukiwany, poszukiwana". Wtedy dzieciaki na podwórku wołały za mną: "Maryśka, Maryśka" - wspominał Pokora.

Artysta debiutował w 1953 roku w filmie "Przygoda na Mariensztacie". Oprócz ról w filmach Barei, sławy przysporzył mu też obraz "C.K. Dezerterzy" w reżyserii Janusza Majewskiego. - Dzięki jego udziale w moim filmie mogliśmy się lepiej poznać. Miał tak wdzięczną do zagrania rolę, że bardzo się do tego zapalił i stworzył postać niezapomnianą - mówi reżyser.

W audycji posłuchacie fragmentów filmów, w których zagrał Wojciech Pokora, a także piosenek w jego wykonaniu. Jak Wojciech Pokora trafił do szkoły teatralnej, skoro pierwotnie zdobył zawód technika budowy silników samolotowych? W jaki sposób zapamiętała go Barbara Krafftówna? Dlaczego aktor uciekł z kabaretu? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowała: Martyna Podolska

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 22.10

mg/abi

Czytaj także

Witold Pyrkosz we wspomnieniach innych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 11:30
Witold Pyrkosz - aktor znany z "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "M jak miłość" czy "Vabanku" - zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: aktorstwo to diabelski zawód, który kocham i nienawidzę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:14
- Na scenie czasami potrafię rozśmieszyć lub zmusić widza do płaczu, natomiast prywatnie jestem zupełnie zwyczajnym, szarym człowiekiem - mówi aktor Marian Opania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń