X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 13:00
Pamiętamy go z filmów Stanisława Barei: "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą" i "Poszukiwany, poszukiwana", w którym zagrał historyka sztuki ukrywającego się pod przebraniem gosposi Marysi. W audycji wspominamy zmarłego 4 lutego Wojciecha Pokorę, przywołując archiwalne nagrania i współczesne komentarze ludzi, którzy go znali.
Audio
  • Wojciech Pokora. Popularność ułatwiała mu życie w PRL (Kulturalna Jedynka)
Wojciech Pokora. Nagranie sztuki Teatru Telewizji pt.  Pamiętnik Pani Hanki  w reżyserii Borysa Lankosza, 2013 rok
Wojciech Pokora. Nagranie sztuki Teatru Telewizji pt. " Pamiętnik Pani Hanki " w reżyserii Borysa Lankosza, 2013 rokFoto: PAP/Jan Bogacz

W audycji "Portret słowem malowany" z 1994 roku aktor mówił o plusach i minusach popularności, jaką przyniosły mu filmowe role. - Rozpoznawalność ułatwiała mi życie, gdy wszystko było na kartki. Można było wejść z drugiej strony i kupić to czy owo. Przyjemne jest też to, kiedy ktoś ukłoni się na ulicy. Ale najgorzej było, gdy emitowany był film "Poszukiwany, poszukiwana". Wtedy dzieciaki na podwórku wołały za mną: "Maryśka, Maryśka" - wspominał Pokora.

Artysta debiutował w 1953 roku w filmie "Przygoda na Mariensztacie". Oprócz ról w filmach Barei, sławy przysporzył mu też obraz "C.K. Dezerterzy" w reżyserii Janusza Majewskiego. - Dzięki jego udziale w moim filmie mogliśmy się lepiej poznać. Miał tak wdzięczną do zagrania rolę, że bardzo się do tego zapalił i stworzył postać niezapomnianą - mówi reżyser.

W audycji posłuchacie fragmentów filmów, w których zagrał Wojciech Pokora, a także piosenek w jego wykonaniu. Jak Wojciech Pokora trafił do szkoły teatralnej, skoro pierwotnie zdobył zawód technika budowy silników samolotowych? W jaki sposób zapamiętała go Barbara Krafftówna? Dlaczego aktor uciekł z kabaretu? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiały przygotowała: Martyna Podolska

Data emisji: 4.02.2018

Godzina emisji: 22.10

mg/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pyrkosz we wspomnieniach innych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 11:30
Witold Pyrkosz - aktor znany z "Janosika", "Czterech pancernych i psa", "M jak miłość" czy "Vabanku" - zmarł 22 kwietnia w wieku 90 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marian Opania: aktorstwo to diabelski zawód, który kocham i nienawidzę

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 18:14
- Na scenie czasami potrafię rozśmieszyć lub zmusić widza do płaczu, natomiast prywatnie jestem zupełnie zwyczajnym, szarym człowiekiem - mówi aktor Marian Opania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aktor między podmiotem i przedmiotem według Wojciecha Pszoniaka

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2017 17:57
- W dzisiejszym szybkim i płytkim świecie, w którym bardzo oddaliśmy się od człowieka, mylą nam się dwa pojęcia: wartość i cena - mówi w radiowej Jedynce aktor Wojciech Pszoniak.
rozwiń zwiń