Nowy raport ws. czytelnictwa. Poziom niski, ale stabilny

- 38 proc. Polaków powyżej 15. roku życia przeczytało lub przejrzało w 2017 roku jakąkolwiek książkę - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która opublikowała właśnie raport na temat czytelnictwa.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Evgeny Atamanenko
O Audycji

Z badania wynika, że ludzie, którzy czytają stale, czyli sięgnęli w minionym roku po co najmniej siedem książek, stanowią 9 proc. polskiego społeczeństwa.

- Poziom się ustabilizował. Nie jest on tak wysoki, jak oczekiwalibyśmy w kraju z takimi aspiracjami kulturowymi, jak nasz, ale to, że czytelnictwo nie spada, to już jest dobra wiadomość. Akurat w tym badaniu jest kilka bardzo pozytywnych informacji, które mogą sugerować, że być może jesteśmy na granicy wzrostu - zaznacza dr Tomasz Makowski.

Z raportu wynika, że - wbrew stereotypom - najwięcej czytają osoby młode, a najmniej - ludzie po 50. roku życia. Czy w PRL-u czytaliśmy więcej niż w erze cyfrowej? Dlaczego Polacy nie mogą przekonać się do e-booków? Jak dużo czytają poloniści? O tym w nagraniu.

W audycji mówiliśmy także o premierze monodramu o Idzie Kamińskiej w Teatrze Żydowskim i zapraszaliśmy na wystawy "Manieryzm wrocławcki" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz "Nie tylko nóżki!" w Muzeum Karykatury w Warszawie. Nie zabrakło również felietonu teatralnego Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 18.03.2018

Godzina emisji: 22.10

mg/kh

Playlista
  • Vaya Con Dios, - Puerto Rico
  • DOMINIKA KURDZIEL - Teatr
  • SUZANNE VEGA - We Of Me
  • Młynarski Wojciech, zespół instrumentalny, - Jak artyści szli do nieba