Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:02
Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" działa jedynie kilka miesięcy, ale już ma w planach wiele projektów.
Audio
  • Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą (Jedynka/Kultura przed snem)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock.com

Celem instytutu są trzy typy działań – badanie, ochrona i popularyzacja polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą i w Polsce. - Jednym z naszych pomysłów jest przygotowywanie tras turystycznych, żeby jadąc do Paryża, zwiedzający mógł pójść śladami ludzi związanych z Biblioteką Polską – mówi Dorota Janiszewska, dyrektor Instytutu.

Kolejne projekty dotyczą Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie będzie dokumentowana sztuka sakralna i cmentarze. Instytut ma także w planach dotarcie do Brazylii. - Mamy pełną świadomość tego, jak niewiele wiemy o polskim dziedzictwie kulturowym w Ameryce Południowej – dodaje gość Jedynki.

Dorota Janiszewska zaznacza, jak ważne jest dla naszej historii zachowanie pamięci o Polakach spoczywających na zagranicznych cmentarzach. Dlatego instytut nawiązał współpracę z Towarzystwem Opieki nad Polskimi Grobami i Pamiątkami we Francji.

W audycji także o "Starej baśni" J.I. Kraszewskiego, festiwalu Warszawa Singera i wystawie Centrum Myśli Jana Pawła II. W nagraniu również archiwalna rozmowa z Januszem Głowackim.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Dorota Janiszewska (dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika")

Data emisji: 19.07.2018

Godzina emisji: 22.00

kwh/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Literackie m.st. Warszawy rozdana

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 12:02
W minioną środę, podczas gali wręczenia Nagród Literackich m. st. Warszawy za całokształt twórczości uhonorowano Ernesta Brylla. Urodzony w 1935 roku poeta, autor tekstów, krytyk filmowy i dyplomata na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kto jeszcze został doceniony podczas tegorocznego wydarzenia?
rozwiń zwiń