"Wieczny ogień". Animacja na podstawie malowideł Stefana Norblina

W pałacu maharadży w Indiach od ponad 50 lat zachwycają malowidła Stefana Norblina. Przez lata ich autorstwo nie było znane. Konserwatorom udało się przywrócić ich piękno, a dzięki pracy filmowców można teraz oglądać 6 wybranych ożywionych prac w krótkometrażowym filmie animowanym "Wieczny ogień". Film powstał w ramach przedsięwzięcia "Ożywiamy dziedzictwo" prowadzonego przez Instytut POLONIKA.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/stocksnap
O Audycji

Reżyser Piotr Janowczyk mówił w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk, że historia opowiedziana w filmie nie kończy się happy endem. - Mamy do czynienia z krótkometrażowym filmem animowanym, który opowiada piękną historię o miłości, przekazując pewne archetypiczne informacje dotyczące tego, skąd się bierze miłość, jakie należy pokonać przeszkody i jak może się potoczyć los kochanków, gdy nie są uważni - tłumaczył gość audycji.  

- To obrazy, które zdobią dosyć specyficzne miejsce w pałacu, tzw. salę orientalną, która przez nas Europejczyków może być odbierana jako sala tronowa. Właśnie ta sala jest ostatnim wnętrzem, które Stefan Norblin namalował w Indiach tuż przed swoim wyjazdem do Stanów Zjednoczonych - mówiła Agnieszka Kasprzak, badaczka twórczości Stefana Norblina. 

W audycji ponadto: podsumowaliśmy 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, mówiliśmy o festiwalu Boska Komedia, wystawie "Polski album rodzinny" na warszawskim lotnisku im. Chopina, zapowiedzieliśmy galę rozdania nagród Teatru Polskiego Radia, wspomnieliśmy o spektaklu "Stryjeńska. Let's dance Zofia!".

Zapraszamy do wysłuchania. 

***

Tytuł audycjiKulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Reporterka: Dorota Kołodziejczyk

Goście: Piotr Janowczyk (reżyser), Agnieszka Kasprzak (badaczka twórczości Stefana Norblina, opiekun artystyczny produkcji)

Data emisji: 2.12.2018

Godzina emisji: 22.10

abi/kwh

Playlista