Problematyka zagłady w sztuce polskich artystów

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 12:52
Smutek i odosobnienie to cechy, które towarzyszą zniewolonemu człowiekowi. Cierpienie wyłania się z historii spisanych na papierze, sztuk teatralnych, oraz wystaw dzieł malarskich.
Audio
  • Problematyka zagłady w sztuce polskich artystów (Kultura przed snem/Jedynka)
Jeden z eksponatów w Muzeum Etnograficznym w Krakowie
Jeden z eksponatów w Muzeum Etnograficznym w KrakowieFoto: materiały promocyjne/M. Et.

"Wyspa Węży" autorstwa Małgorzaty Szejnert, to jedna z pięciu książek, która otrzymała nagrodę Magazynu Literackiego "Książki". – Uniwersalność sprawy, którą poruszyłam w tej historii, polega na trudnościach porozumienia się ze sobą i nieprzyjemnej chęci odgrywania się na politycznych przeciwnikach – mówi reportażystka. Zaprezentowane zostaną pozostałe tytuły roku 2018. 

W audycji także o tym, co dzieję się za kulisami premiery "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie. O tym opowiedziała reżyserka Anna Augustynowicz. Ponadto uchyliliśmy rąbka tajemnicy w kwestii nowej premiery spektaklu o tajemniczej nazwie "Trzecia Pierś" Ireneusza Iredyńskiego w reżyserii Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu dowiedzieliśmy się także, jakie emocje wzbudzają dzieła na wystawie "Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady". Szczegóły zdradziła nam kuratorka wystawy w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Muzeum Etnograficzne w Krakowie Muzeum Etnograficzne w Krakowie

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Małgorzata Szejnert (reportażystka), Anna Augustynowicz (reżyserka)

Data emisji: 27.01.2019

Godzina emisji: 22.06

K.A/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Kania: teatr radiowy nie bez powodu nazywa się teatrem wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:26
Aktorka Ewa Kania, która na wczorajszej gali w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odebrała nagrodę Wielkiego Splendora, mówiła w audycji o tym, czego nauczyła się w Teatrze Polskiego Radia i czym różni się praca dubbingowca od pracy w teatrze radiowym.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Tomkowski: powieść "Jesień" jest dziełem proroczym

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 10:40
"Jesień" to błyskotliwa, erudycyjna, chwilami sensacyjna opowieść o współczesnym człowieku stającym w obliczu Armagedonu. - Zapraszam każdego, kto tylko zechce się za mną bawić i komu ta książka da odrobinę radości – zachęcał do przeczytania powieści jej autor Jan Tomkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Moja niepodległość". Rozstrzygnięcie konkursu dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 21:06
Przez dwa miesiące słuchacze radiowej Jedynki przysyłali prace, które kojarzyły im się ze słowami "Moja niepodległość". Powstały teksty nawiązujące do historii i do współczesności, głęboko osobiste albo uniwersalne, poważne i zabawne. 
rozwiń zwiń