"Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 10:51
W ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprezentował spektakl "Ferdydurke", w którym zagrali sami trzydziestolatkowie. Czym unikalna adaptacja reżyserki Aliny Moś-Kerger różni się od poprzednich interpretacji słynnego dzieła Witolda Gombrowicza?
Audio
  • "Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości? (Kultura przed snem/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: LUISPEPUNTO/Pixabay

39. Warszawskie Spotkania Teatralne obejmują spektakle dla dorosłych i dla dzieci. Dorota Kołodziejczyk miała okazję być na miejscu wydarzenia i porozmawiać z reżyserką spektaklu, aby dowiedzieć się, czego można spodziewać się po obejrzeniu tej sztuki. - Chciałam świat zamknąć w formie, która uderzy w widzów - mówi reżyserka spektaklu. Twierdzi, że trudno było jej wybrać formę, która będzie odbiegała od wcześniejszych interpretacji "Ferdydurke". 

- Spektakl jest pozbawiony płciowości - dodaje Alina Moś-Kerger i wspomina, że głównym celem spektaklu było ukazanie relacji międzyludzkich, a nie damsko-męskich. Postawiła również na znakomitych aktorów, gdyż, jak sama twierdzi, "aktor musi umieć zagrać wszystko - od konia, po bzyczącą muchę". 

Ponadto w audycji:

- rozmowa o spektaklu "Jesus Christ Superstar" w warszawskim Teatrze Rampa. Przedstawienie od maja będzie wystawiane także w anglojęzycznej wersji, w Berlinie;

- podsumowanie 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych;

- zapowiedź Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który rozpocznie się 25 lipca;

- recenzje teatralne Ewy Heine.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Materiał reporterski: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 14.04.2019

Godzina emisji: 22.10

K.A/abi

Czytaj także

Życie teatralne w obozach koncentracyjnych i jenieckich

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 22:10
Dotychczas dużo napisano o sztuce więźniów obozów, natomiast stosunkowo niewielka część tych tekstów dotyczy twórczości performatywnej. Dzięki wystawie "Lagertheater" w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK mamy okazję poznać obozowe działania teatralne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: czułem, że robienie filmów jest tym, co chcę robić w życiu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:00
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Nagrodę wręczyła reżyserowi Maja Komorowska mówiąc, że uszczęśliwa ją fakt, że nagroda "przyleciała" właśnie do niego. 
rozwiń zwiń