Section05

Alfabet syberyjski

Section07
O audycji

Cykl audycji opisujących 400 letnią obecność Polaków na Syberii

Opowiadamy o zesłaniach i wywózkach, a także o dobrowolnych przesiedleńcach. Przedstawiamy dramatyczne losy Polaków, pokazujemy, jak wyglądało życie zesłańców w XVIII i XIX wieku. Przypominamy nazwiska wybitnych naukowców, badaczy, historyków, antropologów i lekarzy, którzy poświęcili swoje życie, pracując na Syberii. Mówimy między innymi o dorobku Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Benedykta Dybowskiego, ale także Józefa Piłsudskiego i jego brata Bronisława Piłsudskiego. Przypominamy legendy, takie jak opowieść o Maurycym Beniowskim czy państwie Jaxa, ale obalamy też mity - jak to, że na Syberię wywożono zesłańców kibitką.

Alfabet to także historia współczesnych Polaków na Syberii. Odpowiadamy na pytanie, jak żyją mieszkańcy Wierszyny czy syberyjskiego Białegostoku. Polska społeczność za Uralem istnieje, młode pokolenie poszukuje swoich korzeni i jest zainteresowane poznaniem Polski. Część decyduje się na wyjazd do ojczyzny swoich dziadków - są też całe rodziny, które korzystają z repatriacji. Opowiadamy ich historię. W "Alfabecie..." znalazły się także historie polskich przedsiębiorców, którzy od XIX wieku robili i robią interesy na Syberii.

Cała dźwiękowa opowieść jest  usystematyzowana w hasła - litery alfabetu. To nazwiska, pojęcia i nazwy. Każdy odcinek to 5-minutowa przygoda, dźwiękowa dokumentacja, uzupełniona o nagrania zarejestrowane na Syberii.

Autorzy:

Edyta Poźniak, Andrzej Sowa

Współpraca:

Paulina Kozion, Adriana Tomaszewska, Henryk Szrubarz