Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
Audio
Wacław Sieroszewski
Wacław Sieroszewski Foto: Wikipedia/Poeticbent/domena publiczna

Najpierw wydalono go ze szkoły, potem za współpracę z ruchem socjalistycznym aresztowany i osadzony w pawilonie X Cytadeli Warszawskiej. Ostatecznie oskarżony o próbę zamordowania carskiego generała podczas buntu więźniów został skazany na katorgę.

Kiedy wreszcie Wacław Sieroszewski dotarł na Syberię dowiedział się, że katorgę zamieniono mu na dożywotnie osiedlenie się w Wierchojańsku w Jakucji. Wierchojańsk to światowy biegun zimna. Tam temperatury spadają do minus 70 stopni.

Zajmował się kowalstwem, potem uprawiał ziemię, a w wolnych chwilach poznawał zwyczaje ludu Sacha, lud Jakutów. Zainteresowanie przerodziło się w pasję, a później w systematyczne badania. W 1896 roku wydana została jego książka "Jakuty", za którą otrzymał złoty medal Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i możliwość uwolnienia z zesłania. To dzięki niemu lud Sacha zna swoją przeszłość.

Sieroszewski spędził w Jakucji 12 lat, tam też się ożenił. Ostatecznie powrócił do Warszawy. W Polsce niemal zapomniany, a Jakucji wspominany i ceniony.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 15.40

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag


 

Czytaj także

Jeden z najstarszych działaczy niepodległościowych w okresie wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:31
Wacław Sieroszewski (1858-1945) o 10 lat starszy od Józefa Piłsudskiego, zesłaniec na Sybir,  etnograf, pisarz, legionista, twórca kultury, symbol ruchu niepodległościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: J jak Jakucja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:50
Jakucja, a właściwie Republika Sacha, leży w połnocno-wschodniej części Rosji. Jest 10 razy większa od Polski, a geograficznie to jeden z najzimniejszych regionów na świecie. Leży w dorzeczu rzeki Leny, a żyje tam około pół miliona rdzennych mieszkańców.
rozwiń zwiń