X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
Audio
Wacław Sieroszewski
Wacław Sieroszewski Foto: Wikipedia/Poeticbent/domena publiczna

Najpierw wydalono go ze szkoły, potem za współpracę z ruchem socjalistycznym aresztowany i osadzony w pawilonie X Cytadeli Warszawskiej. Ostatecznie oskarżony o próbę zamordowania carskiego generała podczas buntu więźniów został skazany na katorgę.

Kiedy wreszcie Wacław Sieroszewski dotarł na Syberię dowiedział się, że katorgę zamieniono mu na dożywotnie osiedlenie się w Wierchojańsku w Jakucji. Wierchojańsk to światowy biegun zimna. Tam temperatury spadają do minus 70 stopni.

Zajmował się kowalstwem, potem uprawiał ziemię, a w wolnych chwilach poznawał zwyczaje ludu Sacha, lud Jakutów. Zainteresowanie przerodziło się w pasję, a później w systematyczne badania. W 1896 roku wydana została jego książka "Jakuty", za którą otrzymał złoty medal Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego i możliwość uwolnienia z zesłania. To dzięki niemu lud Sacha zna swoją przeszłość.

Sieroszewski spędził w Jakucji 12 lat, tam też się ożenił. Ostatecznie powrócił do Warszawy. W Polsce niemal zapomniany, a Jakucji wspominany i ceniony.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 15.40

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jeden z najstarszych działaczy niepodległościowych w okresie wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:31
Wacław Sieroszewski (1858-1945) o 10 lat starszy od Józefa Piłsudskiego, zesłaniec na Sybir,  etnograf, pisarz, legionista, twórca kultury, symbol ruchu niepodległościowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: J jak Jakucja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:50
Jakucja, a właściwie Republika Sacha, leży w połnocno-wschodniej części Rosji. Jest 10 razy większa od Polski, a geograficznie to jeden z najzimniejszych regionów na świecie. Leży w dorzeczu rzeki Leny, a żyje tam około pół miliona rdzennych mieszkańców.
rozwiń zwiń