X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet Syberyjski: T jak Tunka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:00
Po powstaniu styczniowym duchowni oskarżeni i skazani za wspieranie działań niepodległościowych trafili na Syberie w okolice Irkucka. Ok. 90 kilometrów na wschód od Bajkału u podnóża Gór Sajańskich w trudnodostępnym miejscu władze carskie umieściły polskich księży katolickich.
Audio
Zima w okolicach jeziora Bajkał
Zima w okolicach jeziora BajkałFoto: pixabay/Natalia_Kollegova

Duchowni mieszkali w małej, syberyjskiej wiosce, ale cały czas byli pod kontrolą carskiej policji. Byli nie tylko politycznie podejrzani, ale stanowili zagrożenie dla Cerkwi Prawosławnej.

Wieś Tunka w drugiej połowie XIX wieku stała się miejscem zsyłki dla wielu polskich księży. Choć mieli więcej swobody niż zwykli zesłańcy, to nie mogli odprawiać liturgii. Do Tunki na kilka miesięcy trafił też Józef Piłsudski. Księża pracowali na rzecz lokalnej społeczności i dzięki ich pracowitości Tunka nabrała innego oblicza. Księża byli rolnikami, rybakami, cukiernikami, rzemieślnikami, lekarzami.

Po carskiej amnestii wieś zaczęła się wyludniać. Polscy księża ruszyli w świat, część wróciła do kraju, część przeniosła się do większych miast. Ale pozostały po nich krzyże i pamięć.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: prof. Wiesław Caban (historyk), ks. Leszek Kryża (dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie EP), Andrzej Sowa (popularyzator historii)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 15.44

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag

 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski Kościół katolicki na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2017 15:08
Kościół katolicki na Syberii to polski Kościół. Za Uralem pracują księża i siostry zakonne z różnych stron świata, ale w 90 proc. to Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: R jak repatriacja

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 16:20
W kilku deportacjach na Wschód wywieziono setki tysięcy Polaków. Do tej pory nie wszystkie rodziny i ich potomkowie powrócili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
rozwiń zwiń