X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet syberyjski: U jak ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 17:27
Jest rok 1940. Z sowieckiego obozu na Syberii ucieka siedmiu skazańców, pracujących przy wyrębie tajgi. Osadzeni w łagrze ok. 650 kilometrów od Koła Podbiegunowego wiedzą, że nie doczekają końca kary.
Audio
Kadr z filmu Niepokonani. Na zdjęciu: Colin Farrell, Alexandru Potocean, Jim Sturgess i Ed Harris
Kadr z filmu "Niepokonani". Na zdjęciu: Colin Farrell, Alexandru Potocean, Jim Sturgess i Ed HarrisFoto: mat. promocyjne/Newmarket Films

Sytuacja bez nadziei, bo strażnikiem jest tam sama przyroda. 40-stopniowe mrozy zimą, bezkresna tajga, tundra bez początku i końca. I przede wszystkim głów. Ale ryzykują. Do pokonania 6,5 tysiąca kilometrów. Jednym z uciekinierów był Polak Witold Gliński.

Historia ta zwróciła uwagę Hollywood. Peter Weir nakręcił o niej film "Niepokonani" z gwiazdorską obsadą. Zagrali m.in. Colin Farrell, Ed Harris, Jim Sturgess i Saoirse Ronan. Dzięki Amerykanom świat usłyszał o polskich uciekinierach oraz o ich zmaganiach z syberyjska natura i słabościami.

To nie była pierwsza ucieczka z Syberii. Pierwszy był Maurycy Beniowski, zesłańcy po powstaniu listopadowym m.in. Rufin Piotrowski, Piotr Wysocki (nieudana). W 1920 roku 1800 żołnierzy Dywizji Syberyjskiej wybrało wolność.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Łukasz Muszyński (portal filmweb.pl), Przemysław Pilich (współautor książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), prof. Wiesław Caban (historyk), Andrzej Sowa (popularyzator historii)

Data emisji: 18.01.2018

Godzina emisji: 15.44

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag


 


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: B jak Beniowski Maurycy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 19:35
Uczestnik konfederacji barskiej, zesłaniec, podróżnik, król Madagaskaru, konfabulant - kim był Maurycy Beniowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: K jak Kibitka

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 08:39
Kibitka stała się czarnym symbolem zesłań na Syberię. W literaturze i filmach możemy często napotkać obraz czarnego pudła na kołach bądź płozach ciągnionego przez trzy konie i wiozącego zesłańców. Czy ten obraz jest prawdziwy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: R jak repatriacja

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 16:20
W kilku deportacjach na Wschód wywieziono setki tysięcy Polaków. Do tej pory nie wszystkie rodziny i ich potomkowie powrócili.
rozwiń zwiń