Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości - moc wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 20:20
W premierowym odcinku audycji "Polaków portret własny" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin opowiada o przygotowaniach do zbliżających się obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Audio
  • Wiceminister Jarosław Sellin o obchodach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (Polaków portret własny/Jedynka)
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: Jacek Konecki/Polskie Radio

Tytuł audycji został zapożyczony od nazwy wystawy Marka Rostworowskiego, jaką w 1979 roku zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Jarosław Sellin miał wtedy 16 lat, ale przyznał, że widział tę ekspozycję, gdyż później jeździła po Polsce. - Ta wystawa była utwierdzeniem przekonania, że Polska ma swojego znakomitego ducha - mówi wiceminister. Jarosław Sellin przyznaje, że być może właśnie ta wystawa sprawiła, że postanowił wybrać studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Wspomina też wypadki Grudnia '70 w Trójmieście.

Jarosław Sellin jest koordynatorem programu "Niepodległa", który będzie realizowany w latach 2017-2021. - Specjalnie go rozciągnęliśmy, bo chcemy, by refleksją historyczną zostały objęte nie tylko wydarzenia z roku 1918, ale też późniejsze - wyjaśnia gość Jedynki. Chodzi m.in o trzy powstania śląskie, powstanie wielkopolski, wojnę polsko-bolszewicką, czy uzyskanie w 1920 roku dostępu do morza. W audycji zapowiada najważniejsze wydarzenia jubileuszowego roku, opowiada o powstaniu nowych instytucji kultury, a także przyspieszeniu prac zmierzających do otwarcia Muzeum Historii Polski.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowwego)

Data emisji: 15.09.2017

Godzina emisji: 20.12

ag/bch

Czytaj także

ORP "Orzeł" - brawurowa ucieczka podwodnego okrętu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 05:45
18 września 1939 roku ORP "Orzeł" uciekł z portu w Tallinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisał ustawę o obchodach 100-lecia niepodległości Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2017 14:51
Powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera, zakłada ustawa o obchodach 100-lecia niepodległości Polski, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: opłata medialna ściągana z podatkiem

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2017 08:19
Przy okazji ściągania podatków PIT, CIT i KRUS będzie od podatników ściągana również ta opłata  - powiedział w "Sygnała dnia" o planach nowej ustawy abonamentowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. 
rozwiń zwiń