X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:30
W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • Dr hab. Andrzej Szczerski o wystawie "Polaków portret własny" (Polaków portret własny/Jedynka)
Trumna chłopska - obraz Aleksandra Gierymskiego, który znalazł się na wystawie Polaków portret własny
"Trumna chłopska" - obraz Aleksandra Gierymskiego, który znalazł się na wystawie "Polaków portret własny"Foto: Domena publiczna

Jej organizatorem było Muzeum Narodowe w Krakowie, a autorem - Marek Rostworowski. Została ona otwarta w 1979 roku - rok po wyborze Karola Wojtyły na papieża oraz rok przed powstaniem "Solidarności". Ekspozycja składała się z prawie 1000 eksponatów - głównie historycznych i współczesnych portretów Polaków. Mimo że o wydarzeniu prawie nie pisały krakowskie gazety, przyciągnęło ono ok. 81 tys. zwiedzających. Ukute wtedy hasło na stałe weszło do języka polskiego.

- Można powiedzieć, że to jedyny tytuł wystawy sztuk pięknych, który pozostał w potocznym słowniku. Sugeruje, że Polacy powinni spojrzeć sami na siebie, raz na jakiś czas postawić przed sobą swoje portrety - mówi dr hab. Andrzej Szczerski. Wystawa z lat 70. użyczyła swojego tytułu cyklowi programów telewizyjnych emitowanych w latach 90.

Gość Jedynki podkreśla, że ekspozycja była zakwestionowaniem poglądu lansowanego przez propagandystów PRL, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku, a wcześniejsze wydarzenia nie mają wpływu na rzeczywistość. - Ta dłuższa genealogia - to, że polskość ma długą historię, a współczesna Polska jest kontynuacją tego, co było przed wojną - była niezwykle wywrotową tezą - zapewnia.

Dlaczego sensacją okazało się pokazanie portretu Józefa Piłsudskiego? Na czym polega siła wyrazu portretów sarmackich? O tym w nagraniu.

Podczas audycji dr hab. Andrzej Szczerski opowiedział także o planach swojej placówki w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gośćdr hab. Andrzej Szczerski (zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie)

Data emisji: 13.10.2017

Godzina emisji: 20.13

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

100 lat awangardy. Wystawa w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 12:18
4 listopada 1917 roku w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich. Fakt ten został uznany za początek polskiej awangardy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest dziedzictwo? Zaskakująca i nie letnia wystawa

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 22:34
- Wystawa "#Dziedzictwo" wygląda jak skarbiec pamięci i gabinet osobliwości, które na początku oszałamiają, a potem sprawiają, że rodzi się refleksja - mówi kurator dr Andrzej Szczerski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prace Meli Muter - wystawa na 42. piętrze

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 18:00
W Warszawie na 42. piętrze wieżowca Cosmopolitan można oglądać wybór obrazów jednej z najznakomitszych polskich artystek XX wieku, Meli Muter, pochodzący z prywatnej kolekcji Jankilevitsch.
rozwiń zwiń