Fenomen Cieszyna. Tożsamość na pograniczu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 09:25
- Na każdym pograniczu, które jest w miarę otwarte, gdzie można się przemieszczać poprzez granice, gdzie można się wzajemnie podpatrywać, jest zarówno ten element konfrontacji jak i kooperacji - ocenił w radiowej Jedynce prof. Radosław Zenderowski.
Audio
  • Fenomen Cieszyna (Polaków portret własny/Jedynka)
Cieszyn
CieszynFoto: Agnes Kantaruk/shutterstock.com/cc

- W Europie środkowo-wschodniej granice polityczne praktycznie nigdzie nie pokrywały się z granicami etnicznymi czy granicami kulturowymi - powiedział w audycji "Polaków portret własny" dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof. Radosław Zenderowski.

- To jest ten fenomen przemieszania, tej wielkiej mozaiki kulturowej, etnicznej. Te granice, które widzimy na mapie - może teraz już w mniejszym stopniu, ale w XIX wieku, do połowy XX wieku było to widać wyraźnie - były czymś nienaturalnym. One pojawiały się tam, gdzie pojawić się nie powinny - stwierdził.

Jak wskazał gość radiowej Jedynki, w odróżnieniu od Europy zachodniej, w Europie środkowej na niewielkiej przestrzeni, w miastach, mieszkało kilka narodowości, wyznawcy różnych religii. - Wyróżnikiem naszej części Europy jest też nakładanie się tożsamości etnicznych i tożsamości religijnych, gdzie jedno wzmacnia drugie - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Radosław Zenderowski opowiedział o fenomenie Cieszyna, z którego pochodzi.

xx
Prof. Radosław Zenderowski. Fot. Maciej Zdziarski/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Radosław Zenderowski (dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 20.15

kk/ag

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:30
W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń