X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fenomen Cieszyna. Tożsamość na pograniczu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 09:25
- Na każdym pograniczu, które jest w miarę otwarte, gdzie można się przemieszczać poprzez granice, gdzie można się wzajemnie podpatrywać, jest zarówno ten element konfrontacji jak i kooperacji - ocenił w radiowej Jedynce prof. Radosław Zenderowski.
Audio
  • Fenomen Cieszyna (Polaków portret własny/Jedynka)
Cieszyn
CieszynFoto: Agnes Kantaruk/shutterstock.com/cc

- W Europie środkowo-wschodniej granice polityczne praktycznie nigdzie nie pokrywały się z granicami etnicznymi czy granicami kulturowymi - powiedział w audycji "Polaków portret własny" dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prof. Radosław Zenderowski.

- To jest ten fenomen przemieszania, tej wielkiej mozaiki kulturowej, etnicznej. Te granice, które widzimy na mapie - może teraz już w mniejszym stopniu, ale w XIX wieku, do połowy XX wieku było to widać wyraźnie - były czymś nienaturalnym. One pojawiały się tam, gdzie pojawić się nie powinny - stwierdził.

Jak wskazał gość radiowej Jedynki, w odróżnieniu od Europy zachodniej, w Europie środkowej na niewielkiej przestrzeni, w miastach, mieszkało kilka narodowości, wyznawcy różnych religii. - Wyróżnikiem naszej części Europy jest też nakładanie się tożsamości etnicznych i tożsamości religijnych, gdzie jedno wzmacnia drugie - wskazał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Radosław Zenderowski opowiedział o fenomenie Cieszyna, z którego pochodzi.

xx
Prof. Radosław Zenderowski. Fot. Maciej Zdziarski/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Radosław Zenderowski (dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 3.11.2017

Godzina emisji: 20.15

kk/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogactwo informacji w dziennikach Michała Romera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 01:10
- Michał Romer do końca deklarował, że jest Litwinem polskiego pochodzenia. Ten wybitny humanista napisał jedno z najwybitniejszych studiów na temat Litwy - mówi prof. Leszek Zasztowt, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polaków portret własny". Legendarna wystawa o polskości

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 13:30
W piątkowy wieczór przypomneliśmy wystawę, która stała się inspiracją dla Jedynkowej audycji. To pokazana 38 lat temu ekspozycja pt. "Polaków portret własny". - Było to zakwestionowanie tezy, jakoby Polska narodziła się w 1945 roku - mówi dr hab. Andrzej Szczerski, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń