X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieść o zaginionych dziełach sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 08:17
Gdzie podziała się krakowska "Walka karnawału z postem" Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty?
Audio
  • Opowieść o zaginionych dziełach sztuki (Polaków portret własny/Jedynka)
Maciej Zdziarski i Magdalena Ogórek
Maciej Zdziarski i Magdalena OgórekFoto: Polskie Radio

Od dziś można już kupić książkę Magdaleny Ogórek "Lista Wächtera. SS-man, który okradł Kraków", która jest zapisem śledztwa tropiącego niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.

xx 

Kim był Otto von Wächter? Był gubernatorem dystryktu krakowskiego (później lwowskiego). Przyjacielem Heinricha Himmlera, prawą ręka Hansa Franka. Koneserem sztuki. - Jest postacią, która łączy wiele interesujących wątków (...) Jego 80-letni obecnie syn był zaskoczony tym, co udało mi się ustalić - powiedziała w audycji "Polaków portret własny" Magdalena Ogórek.

- Przygoda z historią Ottona von Wächtera uwiarygodniła "Akta Odessy" Fredericka Forsytha - podkreśliła rozmówczyni Macieja Zdziarskiego. - Nam się wydaje, że żyjemy w rzeczywistości, w której zbrodnie nazizmu, cały ten okres najczarniejszy w historii Europy i świata, 1939-1945, zamknęliśmy w podręcznikach historii. Nic bardziej błędnego - dodała.

Jak powinna wyglądać polityka ubiegania się o odzyskiwanie ukradzionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gość Jedynki opowiedziała, od czego zaczęło się jej śledztwo, jak ono wyglądało i dokąd ją zawiodło.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Magdalena Ogórek

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 20.12

kk/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:49
Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz o poezji przesiąkniętej polskością

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:20
Gość audycji - bard i poeta związany z Piwnicą pod Baranami - na łamach jednego z tygodników od pięciu lat przybliża wiersze nieco zapomnianych autorów, dla których ogromne znaczenie miała polskość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Ziemiec i jego książka "Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:00
Opowiada ona o okresie powojennym, o historii ludności ukraińskiej i łemkowskiej, ale też polskiej, należącej do kościoła prawosławnego, która musiała opuszczać swojej rodzinne ziemie.
rozwiń zwiń