Opowieść o zaginionych dziełach sztuki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 08:17
Gdzie podziała się krakowska "Walka karnawału z postem" Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Dokąd powędrowały zrabowane płótna Fałata, gotyckie i renesansowe meble, cenne numizmaty?
Audio
  • Opowieść o zaginionych dziełach sztuki (Polaków portret własny/Jedynka)
Maciej Zdziarski i Magdalena Ogórek
Maciej Zdziarski i Magdalena OgórekFoto: Polskie Radio

Od dziś można już kupić książkę Magdaleny Ogórek "Lista Wächtera. SS-man, który okradł Kraków", która jest zapisem śledztwa tropiącego niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej.

xx 

Kim był Otto von Wächter? Był gubernatorem dystryktu krakowskiego (później lwowskiego). Przyjacielem Heinricha Himmlera, prawą ręka Hansa Franka. Koneserem sztuki. - Jest postacią, która łączy wiele interesujących wątków (...) Jego 80-letni obecnie syn był zaskoczony tym, co udało mi się ustalić - powiedziała w audycji "Polaków portret własny" Magdalena Ogórek.

- Przygoda z historią Ottona von Wächtera uwiarygodniła "Akta Odessy" Fredericka Forsytha - podkreśliła rozmówczyni Macieja Zdziarskiego. - Nam się wydaje, że żyjemy w rzeczywistości, w której zbrodnie nazizmu, cały ten okres najczarniejszy w historii Europy i świata, 1939-1945, zamknęliśmy w podręcznikach historii. Nic bardziej błędnego - dodała.

Jak powinna wyglądać polityka ubiegania się o odzyskiwanie ukradzionych podczas II wojny światowej dzieł sztuki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której gość Jedynki opowiedziała, od czego zaczęło się jej śledztwo, jak ono wyglądało i dokąd ją zawiodło.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Magdalena Ogórek

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 20.12

kk/ac

Czytaj także

Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:49
Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Długosz o poezji przesiąkniętej polskością

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 12:20
Gość audycji - bard i poeta związany z Piwnicą pod Baranami - na łamach jednego z tygodników od pięciu lat przybliża wiersze nieco zapomnianych autorów, dla których ogromne znaczenie miała polskość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Ziemiec i jego książka "Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:00
Opowiada ona o okresie powojennym, o historii ludności ukraińskiej i łemkowskiej, ale też polskiej, należącej do kościoła prawosławnego, która musiała opuszczać swojej rodzinne ziemie.
rozwiń zwiń