"Karol Wojtyła. Noc Wigilijna". Nieznane nagrania papieża

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 09:21
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to dobra okazja, by ponownie wsłuchać się w głos papieża Jana Pawła II. Wydawnictwo Biały Kruk wydało książkę z płytą CD pt. "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna".
Audio
  • "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna". Nieznane nagrania papieża (Polaków portret własny/Jedynka)
Okładka książki Karol Wojtyła. Noc wigilijna
Okładka książki "Karol Wojtyła. Noc wigilijna"Foto: Mat. pras./Wydawnictwo Biały Kruk

Twórcy publikacji po blisko pół wieku odkrywają zupełnie nieznane nagrania Karola Wojtyły, wcześniej odtwarzane z kaset magnetofonowych tylko w kręgach rodzinnych.

Słychać na nich homilie i przemówienia kardynała, w których opowiada o geniuszu polskiej kultury i o tradycjach wyrosłych na gruncie chrześcijaństwa, szczególnie zaś o polskim Bożym Narodzeniu. Snuje też głębokie rozważania na temat młodzieży, narodu, wolności, przejawia troskę o ukochaną Ojczyznę.

Nagrań dokonano głównie podczas spotkań opłatkowych, a także imieninowych lub innych. Słychać więc również wspólne kolędowanie, recytacje wierszy, nie brak fragmentów żartobliwych.

Wszystkie przemówienia zostały spisane, czego efektem jest książka "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna", która została wzbogacona zdjęciami wykonanymi przez mistrza fotografii sakralnej Adama Bujaka.

- Środowisko duszpasterstwa akademickiego jezuitów uzbierało, a dokładnie Jan Kowalczyk uzbierał trochę nagrań, które były w kiepskim stanie. Większość z nich udało się, dzięki najnowszej technice, odtworzyć - wyjaśnił w audycji "Polaków portret własny" Leszek Sosnowski. - Nie wszystko się nadawało, dlatego książka treściowo jest bogatsza niż sama płyta - dodał.

- Miałem to szczęście, że znałem Karola Wojtyłę (...) Jak posłuchałem tych oczyszczonych nagrań, to ciarki przeszły mi po plecach. Usłyszałem ten czysty głos kardynała, młody jeszcze, dźwięczny. A jeśli chodzi o to, co jest na tych nagraniach - te słowa są prorocze, w dalszym ciągu aktualne - podkreślił właściciel wydawnictwa Biały Kruk.

Jak to możliwe, że istniały wystąpienia Karola Wojtyły, które publicznie nie były znane? Czy jest więcej takich nagrań? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Książka i płyta "Karol Wojtyła. Noc Wigilijna" powstały pod patronatem głównym Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Leszek Sosnowski (właściciel wydawnictwa Biały Kruk)

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 20.13

mg/kk

Czytaj także

Książki o Janie Pawle II. "Odkrycie aktualności Wojtyły potrzebne jest Europie jak tlen"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2016 15:06
- Współczesny świat potwornie choruje na brak autorytetów. Nieobecność Jana Pawła II jest nieobecnością krzyczącą. Warto odkryć jego myśl europejską - uważa Tomasz Królak, wiceszef KAI.
rozwiń zwiń