Polskość w czasach średniowiecza a polskość współczesna

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 11:57
Czy mają ze sobą coś wspólnego? O to pytaliśmy prof. Krzysztofa Ożoga, mediewistę z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Audio
  • Droga do polskiej tożsamości (Polaków portret własny/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: blvdone/Shutterstock.com

- Droga do polskiej tożsamości była długim procesem. Możemy mówić o roku 966 jako początku Polski chrześcijańskiej. Państwo polskie, które uważamy za to piastowskie, jest odrobine starsze. Pięknie pokazywał to Jan Paweł II w książce "Pamięć i tożsamość" - tłumaczył profesor.

Czy współczesne rozumienie polskości i w średniowieczu da się połączyć i zbudować jedną opowieść o byciu Polakiem?

- Tak jak już powiedziałem polskość jest pewnego rodzaju procesem. To, co łączy Mieszka I i wydarzenia roku 1918 to niewątpliwie idea państwa. Państwa, które obejmuje plemiona posługujące się tym samym językiem, podobne w obyczaju i podobne w typie kultury - uważa gość radiowej Jedynki.

Więcej w nagraniu. 

Była to ostatnia audycja z cyklu "Polaków portret własny" na antenie Jedynki. Jej autor Maciej Zdziarski żegna się z naszą anteną. W ramach cyklu w oczekiwaniu na rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę zapraszaliśmy do studia na rozmowy o naszej tożsamości. Podobnie jak Marek Rostworowski, autor legendarnej wystawy "Polaków portret własny" z 1979 roku, Maciej Zdziarski tkał z różnych obrazów opowieść o polskości.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Krzysztof Ożóg (mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie)

Data emisji: 2.02.2018

Godzina emisji: 20.16

abi/mg

Czytaj także

Dr Jerzy Bukowski: jako piłsudczyk jestem apartyjny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:00
- Jedni mogą sarkać na PiS, drudzy na PO, a dla mnie to są po prostu druhowie z harcerstwa i nigdy na tym polu mnie nie zawiedli - tak o Andrzeju Dudzie i Bronisławie Komorowskim mówił gość audycji "Polaków portret własny", dr Jerzy Bukowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kraków to esencja cywilizacji Europy środka"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 14:00
Gościem audycji "Polaków portret własny" był prof. Jacek Purchla, historyk sztuki, ekonomista i krakowiak z krwi i kości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski katolicyzm określa naszą tożsamość?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 12:28
- "Dzienniczek" siostry Faustyny, czy mówiąc językiem polonisty - autobiografia duchowa - tej prostej zakonnicy, która tylko trzy zimy chodziła do szkoły, robi furorę na całym świecie i przetłumaczona została na wiele języków - mówi w audycji "Polaków portret własny" ksiądz prof. Jan Machniak.
rozwiń zwiń