X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepotrzebnie podtrzymujemy kult klęski?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 12:35
To, jak widzimy samych siebie, co o sobie sądzimy, jakie mamy poczucie własnej wartości bardzo często bierze się z naszej wiedzy o historii, o historii Polski.
Audio
  • Niepotrzebnie podtrzymujemy kult klęski? (Bez pośpiechu/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lutsenko_Oleksandr/shutterstock.com/cc

Ten wizerunek historii ostatnich stuleci jest mocno pesymistyczny. Być może pokutuje jeszcze romantyczna wizja świata, kiedy Polska była pod zaborami, kiedy byliśmy państwem, ale tylko w tej warstwie duchowej, ponieważ Polska nie istniała na mapach świata. Wszystko to, co Polskę stanowiło odbywało się w domach, w życiu prywatnym. Wtedy być może narodził się ten mit klęski - przegranych powstań, cierpienia, martyrologii.

Po odzyskaniu niepodległości koncentrowaliśmy się na odkrywaniu białych plam, a wśród tych białych plam również było nieszczęście - cierpienie Żołnierzy Wyklętych, przegrana Solidarności, stan wojenny, ujawnianie brzydkich fragmentów naszych biografii. Być może w związku z tym, to nasze widzenie Polski, naszej historii, jest jakieś takie ułomne, kulawe. Bohaterskie, ale ten kult klęski ciągle pokutuje.

Czy można to zmienić? Czy nasze poczucie wartości może ulec zmianie w momencie, kiedy poznamy rzetelnie naszą historię i będziemy odwoływali się do tych rzeczy, które były chwalebne, dumnie i piękne? Na ten temat rozmawialiśmy w audycji "Bez pośpiechu" z historykiem dr hab. Pawłem Skibińskim.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że nie można ograniczać się jedynie do nieszczęśliwych kart naszej historii. - Wielu Polaków frustruje się z tego powodu. Odrzucają polskie doświadczenie historyczne, widząc w nim przede wszystkim element obciążający. Wydaje mi się, że to wynika z dość jednostronnego spojrzenia. W ostatnich stu, dwustu latach było też mnóstwo rzeczy, które pokazywały ogromną zdolność do samoorganizacji, realizacji dużych przedsięwzięć, choć nie brakowało błędów - wskazał historyk.

Dr hab. Paweł Skibiński ma dostęp do potężnego archiwum kardynała prymasa Stefana Wyszyńskiego. Jaką wizję Polski, polskości, naszych sukcesów tam można odkryć? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: dr hab. Paweł Skibiński (historyk, Uniwersytet Warszawski)

Daty emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 20.18

kk/ag

Zobacz więcej na temat: Jan Pospieszalski HISTORIA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konsekwencje kulturowe reformacji

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 12:00
- Marcin Luter nie wołał o odnowę Kościoła, tylko o stworzenie czegoś zupełnie nowego - mówi gość audycji "Bez pośpiechu" prof. Grzegorz Kucharczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska światowym centrum muzyki etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:58
- To wspaniała sprawa, że WOMEX (World Music Expo) w tym roku dzieje sie w Katowicach, bo oznacza to możliwość opowiedzenia historii o sercu muzycznym Polski i Europy - mówi w audycji "Bez pośpiechu" muzyk Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kowalski obala mity dotyczące sarmacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:53
- To jest słabość naszej kultury. Mimo iż badacze wiedzą doskonale, jak ta kultura wyglądała, to do nas nie wszystko dociera, bo nie zajmujemy się wystarczająco dobrze promocją ciekawych elementów naszej kultury sprzed czasów rozbiorów - stwierdził w radiowej Jedynce Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń