Historia opowiedziana filmem

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 10:39
Film "Historia Kowalskich" upamiętnia bohaterstwo rodzin z Ciepielowa, które za pomoc Żydom poniosły najwyższą karę. O filmie w audycji "Twarzą w twarz" opowiedział jego reżyser Maciej Pawlicki.
Audio
  • Maciej Pawlicki o filmie upamiętniającym rodziny ratujące Żydów cz.I (Jedynka/Twarzą w twarz)
  • Maciej Pawlicki o filmie upamiętniającym rodziny ratujące Żydów cz.II (Jedynka/Twarzą w twarz)
  • Maciej Pawlicki o filmie upamiętniającym rodziny ratujące Żydów cz.III (Jedynka/Twarzą w twarz)
W 2017 roku obchodziliśmy 75. rocznicę zbrodni w Ciepielowie
W 2017 roku obchodziliśmy 75. rocznicę zbrodni w CiepielowieFoto: YouTube

Do wydarzeń upamiętnionych w filmie doszło 6 grudnia 1942 roku. Oddział niemieckich funkcjonariuszy wymordował 5 rodzin. Część wystrzelono, a część spalono żywcem. Śmierci uniknął tylko najstarszy syn rodziny Kowalskich, który wyszedł do pracy przed przybyciem żandarmów. Film koncentruje się na historii tej właśnie rodziny.  

Maciej Pawlicki powiedział, że powinno powstawać więcej dzieł kultury, które upamiętniałyby bohaterstwo rodzin, które poświęcały się, by ratować swoich żydowskich sąsiadów.

- W Holandii za przetrzymywanie Żydów można było co najwyżej dostać mandat albo znaleźć się na krótki czas w więzieniu, a u nas mordowano całe rodziny. W Polsce było bardzo dużo podobnych historii, które nadal nie są znane. Takich filmów powinny powstać dziesiątki, a nie powstają. Razem z Arkadiuszem Gołębiewskim pokazaliśmy zbrodnię z Ciepielowa: palący się dom i płonące w nim dzieci. Obrazy przemawiają najsilniej. Dzięki filmom może dotrzemy do młodszych pokoleń, którym świat opowiada dzisiaj zupełnie inną bajkę - powiedział Maciej Pawlicki.

źródło: YouTube

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Maciej Pawlicki (reżyser)

Daty emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 20.13

abi

 

Zobacz więcej na temat: Jan Pospieszalski Żydzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zapomniana historia żydowskich nacjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 13:00
Gościem Jana Pospieszalskiego był Robert Kaczmarek - autor filmów dokumantalnych ukazujących nieznane fakty dotyczące organizacji żydowskich i powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska światowym centrum muzyki etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:58
- To wspaniała sprawa, że WOMEX (World Music Expo) w tym roku dzieje sie w Katowicach, bo oznacza to możliwość opowiedzenia historii o sercu muzycznym Polski i Europy - mówi w audycji "Bez pośpiechu" muzyk Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Kowalski obala mity dotyczące sarmacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:53
- To jest słabość naszej kultury. Mimo iż badacze wiedzą doskonale, jak ta kultura wyglądała, to do nas nie wszystko dociera, bo nie zajmujemy się wystarczająco dobrze promocją ciekawych elementów naszej kultury sprzed czasów rozbiorów - stwierdził w radiowej Jedynce Jacek Kowalski.
rozwiń zwiń